Akte vandale në protestë / Militantët e PD gjakosin burrin e moshuar
Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Akte vandale në protestë/ Militantët e PD gjakosin burrin e moshuar

  Akte vandal janë shenuar në protestën e opozitës para Kuvendit të Shqipërisë. Militantët e PD.

  Paralajmërimi i Pamfleti.com, zbatohet skenari “Maqedonas”/ Deputetët dhunojnë sallën e Parlamentit, protestuesit presin urdhërat jashtë
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => Kryesoret [slug] => kyesoret [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 6310 [filter] => raw [cat_ID] => 19 [category_count] => 6310 [category_description] => [cat_name] => Kryesoret [category_nicename] => kyesoret [category_parent] => 0 ) [2] => WP_Term Object ( [term_id] => 11 [name] => Politikë [slug] => politike [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 11 [taxonomy] => category [description] => Politikë [parent] => 0 [count] => 11504 [filter] => raw [cat_ID] => 11 [category_count] => 11504 [category_description] => Politikë [cat_name] => Politikë [category_nicename] => politike [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Kryesoret
 • Politikë
 • Paralajmërimi i Pamfleti.com, zbatohet skenari “Maqedonas”/ Deputetët dhunojnë sallën e Parlamentit, protestuesit presin urdhërat jashtë

  Ashtu siç paralajmëroi një ditë më parë Pamfleti.com opozita e bashkuar po tenton të “thyejë”.

  Arta Marku zgjidhet Kryeprokurorja e Përkohshme e Shqipërisë
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => Kryesoret [slug] => kyesoret [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 6310 [filter] => raw [cat_ID] => 19 [category_count] => 6310 [category_description] => [cat_name] => Kryesoret [category_nicename] => kyesoret [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Kryesoret
 • Arta Marku zgjidhet Kryeprokurorja e Përkohshme e Shqipërisë

  Pavarësisht situatës së tensionuar brenda dhe jashtë Kuvendit, mazhoranca ka zgjedhur vetëm me votat e.

  "Ja na erdhi Viti i Ri"/ Reagimi i Ambasadës Amerikane për protestën e sotme
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => Kryesoret [slug] => kyesoret [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 6310 [filter] => raw [cat_ID] => 19 [category_count] => 6310 [category_description] => [cat_name] => Kryesoret [category_nicename] => kyesoret [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Kryesoret
 • “Ja na erdhi Viti i Ri”/ Reagimi i Ambasadës Amerikane për protestën e sotme

  Teksa situata me protetsën e opozitës ka degraduar deri në konfrontim fizik, ambasada amerikane me.

  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => Kryesoret [slug] => kyesoret [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 6310 [filter] => raw [cat_ID] => 19 [category_count] => 6310 [category_description] => [cat_name] => Kryesoret [category_nicename] => kyesoret [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Kryesoret
 • E rëndë/ Shkon për azil në Francë, 23 vjeçari shqiptar përfundon në burg, familjarët denoncojnë: Duan ta vrasin

  Një 23-vjeçar shqiptar prej tre ditësh ndodhet në gjendje kritike për jetën në spitalin e.

  Korçë, tentuan të vidhnin kishën e “Shën Sotirit”, dëmtojnë "Vakifin" vendi ku besimtarët ndezin qirinj
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 17677 [name] => Lajmet e Fundit [slug] => lajmet-e-fundit [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 17677 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 1611 [filter] => raw [cat_ID] => 17677 [category_count] => 1611 [category_description] => [cat_name] => Lajmet e Fundit [category_nicename] => lajmet-e-fundit [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Lajmet e Fundit
 • Korçë, tentuan të vidhnin kishën e “Shën Sotirit”, dëmtojnë “Vakifin” vendi ku besimtarët ndezin qirinj

  Kisha e “Shën Sotirit” në Korçë është tentuar të vidhet nga disa persona të paidentifikuar..

  Pak para Seancës Parlamentare, PS mbledhje grupi me deputetët
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 11 [name] => Politikë [slug] => politike [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 11 [taxonomy] => category [description] => Politikë [parent] => 0 [count] => 11504 [filter] => raw [cat_ID] => 11 [category_count] => 11504 [category_description] => Politikë [cat_name] => Politikë [category_nicename] => politike [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Politikë
 • Pak para Seancës Parlamentare, PS mbledhje grupi me deputetët

  Pak para nisjes së seancës parlamentare, Partia Socialiste ka mbledhur në një mbledhje të shkurtër.

  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Protesta e PD-LSI për Kryeprokurorin/ Policia “blindon” parlamentin

  Opozita ka paralajmëruar mbajtjen e një proteste para parlamentit ditën e sotme në orën 09:30,.

  Protesta e PD-LSI, policia merr masat: Rrugët që bllokohen
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Protesta e PD-LSI, policia merr masat: Rrugët që bllokohen

    Policia e shtetit në kuadër të protestës së sotme nga Partia Demokratike, ka marrë.

  Ruçi mbledh sot Kuvendin për zgjedhjen e Prokurorit të përkohshëm, opozita paralajmëron protesta
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => Kryesoret [slug] => kyesoret [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 6310 [filter] => raw [cat_ID] => 19 [category_count] => 6310 [category_description] => [cat_name] => Kryesoret [category_nicename] => kyesoret [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Kryesoret
 • Ruçi mbledh sot Kuvendin për zgjedhjen e Prokurorit të Përkohshëm, opozita paralajmëron protesta

  Sot është lajmëruar mbledhja e Kuvendit në një seancë plenare ku do të miratohet zgjedhja.

  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Sokol Olldashi sot do të festonte ditëlindjen, vëllai i tij ka një mesazh rrënqethës (foto)

  Nëse do të ishte në jetë, sot do të ishte ditëlindja e ish-deputetit të ndjerë.

  “Zbythen” Tik Llalla dhe Rovena Gashi, prokuroria e Katanias mbyll zyrtarisht hetimet për “Habilajt”. Në dosje s’përmendet Tahiri
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => Kryesoret [slug] => kyesoret [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 6310 [filter] => raw [cat_ID] => 19 [category_count] => 6310 [category_description] => [cat_name] => Kryesoret [category_nicename] => kyesoret [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Kryesoret
 • “Zbythen” Tik Llalla dhe Rovena Gashi, prokuroria e Katanias mbyll zyrtarisht hetimet për “Habilajt”. Në dosje s’përmendet Tahiri

  Prokuroria e Katanias ka mbyllur zyrtarisht hetimet për dosjen “Habilaj”. Lajmi bëhet i ditur nga.

  Bora shkakton aksidentet e para/ 3 të plagosur në Bulqizë, dërgohen në spital
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Bora shkakton aksidentet e para/ 3 të plagosur në Bulqizë, dërgohen në spital

  Një aksident raportohet të ketë ndodhur në aksin Bulqizë-Peshkopi, ku janë përplasur dy automjete e.

  Protesta e opozitës/ Berisha: Ora e fitores po afron, nesër të gjithë para parlamentit
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Protesta e opozitës/ Berisha: Ora e fitores po afron, nesër të gjithë para parlamentit

  Ish-kryeministri, Sali Berisha me anë të një statusi në facebook ka shkruar lidhur me protestën.

  Shehi: PS-ja ka kapur të gjitha institucionet, ky është puç demokratik/ Shoqëria Civile e përgjumur, fajtore për mosngritjen e KLP
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => Kryesoret [slug] => kyesoret [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 6310 [filter] => raw [cat_ID] => 19 [category_count] => 6310 [category_description] => [cat_name] => Kryesoret [category_nicename] => kyesoret [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Kryesoret
 • Shehi: PS-ja ka kapur të gjitha institucionet, ky është puç demokratik/ Shoqëria Civile e përgjumur, fajtore për mosngritjen e KLP

  Pas mbledhjes së opozitës me aleatët në selinë e Partisë Demokratike, ka reaguar kreu i.

  Në Modelariumin e Arkitekturës në Fakultetin e Ndërtimtarisë dhe Arkitekturës, u vendos ekspozita “Bri plagomës prej nga derdhet dhimbja”, me fotografi të refugjatëve nga Kosova në Kukës gjatë luftës së vitit 1999. Fotografitë e Fatos Lubonjës, kishin zënë po thuajse gjithë hapësirën e gjerë të mureve të këtij ambienti. Trishtimi i personazheve fshihej në një format të ngjyrave: bardhë dhe zi, por jo dhe një format të madhësisë. Përmes tyre reflektohet një mot i ftohtë, ku shihen radhët e traktorëve, në dheun plot pellgje e baltë. Fotografitë e tij sjellin një realitet të gjerë të shtrirë brenda një fushe në Kukës, ku shihen traktorët me karroceri të mbuluara me plastmase, ku traktori shërben si strehë për refugjatët. “Këtë përjetim të kësaj drame njerëzore dëshiroj me e lanë në qetësinë e rrugëtimit të vet. Autori duket sikur është secili prej njerëzve të pagojë, të shtangun, pa asnjë shprehje ngushëllimi , e që i kapet veç shpresës së dokumentimit pa fjalë”, kështu janë fjalët e kuratorit të ekspozitës Xhevahir Kolgjini, i cili thotë se me renditjen e fotografive ka vendosur që ta lë autorin me komunikim me audiencën si para 19 vitesh rranzë Gjallicës. Vet Lubonja në prill të vitit 1999 në Kukës, ku edhe kishte marr këto fotografi shkruan se edhe pse ka parë dhjetëra reportazhe mbi Kukësin nëpër stacione televizive, asgjë nuk mund të ia zëvendësoj kontaktin e drejtpërdrejtë se sa shkelja mes përmes e këtij realiteti. “Syri i kamerës i strukur pas qelqit të trashë të objektivit, nuk e ndjen dit ftohtësinë e shiut me suferinë që të hyn në palcë, e erën e tmerrshme të shkurres e të përçit. Ai nuk e jep dot atë që ndjen dora teksa i prek kokën një fëmije që dridhet nga të ftohtit, e mbi të gjitha nuk i rrok të gjitha këto përnjëherësh”, shkruan Lubonja. “Shkallët e tij janë të mbushura cyt me njerëz të rrazbitur, të cilët nuk ke kurajë t’i shohësh në sy e le me t’u drejtosh kamerën”, kështu Fatos Lubonja nxjerrë në pah edhe shpirtin e tij human derisa mundohet të përmbush misionin e tij përmes fotografisë, kjo është arsyeja që ai pozicionohet nga larg për të shkrepur fotografitë. Edhe pse në këtë situatë artisti Lubonja thotë se me lindjen e diellit jeta po gjallëronte edhe në këtë ferr, derisa përmes fotografive ai sjellë fytyrat e qeshura të fëmijëve, të cilët shfaqen para një rrote në një park të Kukësit, i cili është i mbushur po ashtu me refugjatë. “Diku uji në kazanin e zi e ka filluar të ziejë, diku janë mbledhur rreth e po hanë. Diku kanë hapur radion me bateri dhe dëgjojnë lajmet e Tiranës. Ndonjë grua ka filluar të lajë. Fëmijët kanë zgjeruar shoqërinë dhe vende-vende i sheh të luajnë”, shkruan shkrimtari Lubonja në katalogun “Bri plagomës prej nga derdhet dhimbja”, përcjell KultPlus. Lubonja, thotë se pjesa më e dhimbshme e kësaj tragjedie janë fëmijët sepse janë më të pambrojturit por kur i sheh të luajnë dhe të qeshin para kamerave , e kupton se nuk janë ata që e ndjejnë më së shumti këtë tragjedi por janë pleqtë që kanë parë shtëpitë dhe krejt punën e tyre t’u shkatërrohet.
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Fatos Lubonja publikon fotot e rralla të refugjatëve kosovarë në Kukës: Pjesa më e dhimbshme e kësaj tragjedie janë fëmijët

  Në Modelariumin e Arkitekturës në Fakultetin e Ndërtimtarisë dhe Arkitekturës, u vendos ekspozita “Bri plagomës.

  PD alarmon Policinë e Shtetit/ Mos i parkoni makinat në rrugët kryesore, do spostohen me mjete ngritëse
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • PD alarmon Policinë e Shtetit/ Mos i parkoni makinat në rrugët kryesore, do spostohen me mjete ngritëse

  Protesta e paralajmëruar nga Partia Demokratike ka ngritur në këmbë policinë e shtetit. Me naë.

  Basha kërcënon Ramën: Nëse e zgjedh i vetëm kryeprokurorin, do ketë pasoja të mëdha
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) [1] => WP_Term Object ( [term_id] => 19 [name] => Kryesoret [slug] => kyesoret [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 19 [taxonomy] => category [description] => [parent] => 0 [count] => 6310 [filter] => raw [cat_ID] => 19 [category_count] => 6310 [category_description] => [cat_name] => Kryesoret [category_nicename] => kyesoret [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Kryesoret
 • Basha kërcënon Ramën: Nëse e zgjedh i vetëm kryeprokurorin, do ketë pasoja të mëdha

  Pasi ka përfundur mbledhja e kreut të Partisë Demokratike me aleatët e tij, Lulzim Basha.

  U kapën duke trafikuar kokainë dhe me shuma të mëdha parash në duar, policia italiane arreston dy shqiptarët
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • U kapën duke trafikuar kokainë dhe me shuma të mëdha parash në duar, policia italiane arreston dy shqiptarët

  Dy shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë italiane, pasi janë kapur duke trafikuar kokainë..

  Video/ U konfliktuan për pronën, gruaja pas zënkës me burrin e lë live në emision
  Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 10 [name] => Aktualitet [slug] => aktualitet [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 10 [taxonomy] => category [description] => Aktualitet [parent] => 0 [count] => 9735 [filter] => raw [cat_ID] => 10 [category_count] => 9735 [category_description] => Aktualitet [cat_name] => Aktualitet [category_nicename] => aktualitet [category_parent] => 0 ) )
 • Aktualitet
 • Video/ U konfliktuan për pronën, gruaja pas zënkës me burrin e lë live në emision

  Dy bashkëshortët Liliana dhe Namiku nga Tepelena kanë ardhur në rubrikën “Shihemi në gjyq” në.