21 C
Tirana, Albania
Monday, April 24, 2017
Editorial/ Të mallkuar apo të papërgjegjshëm!

Editorial/ Të mallkuar apo të papërgjegjshëm!

Por edhe kur ata flasin në “shqip” ne i kuptojm me "dialekte". Edhe kur ata flasin hapur dhe pa fjalor diplomatik, ne i fyejmë...
Mero Baze: “Diplomatët” që skandalizojnë PD dhe respektojnë Shqipërinë!

Mero Baze: “Diplomatët” që skandalizojnë PD dhe respektojnë Shqipërinë!

Të hënën në Shqipëri do të vij Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, i qeverisë së  Kancelares Merkel, dhe mos prisni të thotë ndonjë gjë tjetër...
Çadra e çjerrë: Rama ik, se “nuk ta falim as votën as jetën, janë sa të frikshme aq dhe groteske

Çadra e çjerrë: Rama ik, se “nuk ta falim as votën as jetën”, janë...

Çadra e çjerrë e Partisë Demokratike është ngritur si një kështjellë e “demokracisë” në bulevardin kryesor, para Kryeministrisë dhe flamurtarët e kësaj lëvizje ulërijnë...
Teuta Hoxha: Si u përjetua vdekja e Enverit me 11 Prill 1985

Teuta Hoxha: Si u përjetua vdekja e Enverit me 11 Prill 1985

Duke gdhirë mëngjesi i 11 prillit të vitit 1985, Sekretari i Parë i Partisë së Punës së Shqipërisë, Enver Hoxha, praktikisht numri një i...
Një “model madhështor paturpësie”

Një “model madhështor paturpësie”

Ky njeri, Lulëzim Basha, ka një meritë të madhe që nuk duhet t’ja hamë hakun: ka një paturpësi model, gjë që e barazon vetëm...
George Soros: Shkaku, kura dhe viktima, e sëmundjes politike të kohës sonë

George Soros: Shkaku, kura dhe viktima, e sëmundjes politike të kohës sonë

“Unë jam bërë shënjestra kryesore e versionit aktual të teorisë konspirative antisemite. Nëse ka patur ndonjëherë një njeri, që do i shkonte fiks stereotipit...
PS-LSI lufta vazhdon edhe sot

PS-LSI lufta vazhdon edhe sot

Shkruan: Xhovani Shyti Përkundër deklaratave mediatike, që përpiqen të tregojnë se midis dy partive të maxhorancës, PS-LSI nuk ka çarje dhe asnjë konflikt, e vërteta...
Të paguash në SHBA, për të gënjyer të vetët në Shqipëri!

Të paguash në SHBA, për të gënjyer të vetët në Shqipëri!

Qeveria e ka falas mbështetjen ndërkombëtare. Të vetmit që po përpiqen ta blejnë, janë aleanca e çadrës. SHkruan: Mero Baze Lulzim Basha po përpiqet të justifikojë...
"Nuk ka qeveri teknike, as shtyrje të zgjedhjeve. Kushtetuta nuk ndryshon nga vullneti i përkohshëm i kujtdo në cadër, në zyra apo në parlament"

“Nuk ka qeveri teknike, as shtyrje të zgjedhjeve. Kushtetuta nuk ndryshon nga vullneti i...

-Arben Ahmetaj- Dua t’i bej jehonë vendimit të qeverisë për ta kthyer në ligj uljen e TVSH ne turizëm nga 20% në 6%. Të dhënat...
Fundi i tmerrshëm i 164 partive bojkotuese nga 171 raste që njeh historia politike e kohëve moderne

Fundi i tmerrshëm i 164 partive bojkotuese nga 171 raste që njeh historia politike...

Zgjedhjet janë e vetmja formë që njerëzimi njeh deri më sot për të bërë demokraci, me të mirat e të këqiat e veta. Zgjedhjet...
Edi Rama duhet të na tregojë moralin, jo kushtetutën

Edi Rama duhet të na tregojë moralin, jo kushtetutën

Ilir Meta ka harruar se pamja e tij me bllok në dorë ishte motivi që nxori në shesh mijëra shqiptarë dhe e damkosi atë...
Ndryshimi i nenit 449 është më i dëmshëm “vrasja e Colit për të shpëtuar mësuesin”

Ndryshimi i nenit 449 është më i dëmshëm “vrasja e Colit për të shpëtuar...

Por neni i ri i ndryshuar 449 qëndron aty kokëfortë duke u bërë karshillik neneve të tjera që megjithëse janë po aq të rëndësishëm...
Opozita në krizë idenditeti: 4 vite me sytë nga Meta

Opozita në krizë idenditeti: 4 vite me sytë nga Meta

Në maj të vitit 2016 Basha ndërmori hapin për të realizuar zgjedhjet brenda PD-së në 35 degët e kësaj partie. Procesi parashikohej të mbyllej...
Simbolika e 2 Prillit që “vret” Lulzim Bashën!

Simbolika e 2 Prillit që “vret” Lulzim Bashën!

Ndaj Luzim Basha duhet ta shmangte 2 prillin se nuk është simbolika që e ndihmon, por simbolika që e dëmton dhe pushkaton. Ka plot...
Ilir Meta, politikani që nuk mban asnjë përgjegjësi për të shkuarën

Ilir Meta, politikani që nuk mban asnjë përgjegjësi për të shkuarën

Por Ilir Meta këtë 1 prill po heziton. Sepse nëse sjellja e tij prej biznesmeni ia justifikoi ndarjen me Berishën, biznesi i tij aktual...
Kriza politike ose fëmija 2-vjeçar që shtrydh tubetin e pastës së dhëmbëve dhe pastaj qan pse ti nuk e fut prapë në tubet

Kriza politike ose fëmija 2-vjeçar që shtrydh tubetin e pastës së dhëmbëve dhe pastaj...

A është vërtetë e vështirë t’i japësh zgjidhje krizës së krijuar nga politika në Shqipëri? A është e mjaftueshme që thjesht të zbatohet ligji dhe...
Nuk mund t’i japësh të drejtë qingjit, kur je duke ndihmuar ujkun (ose një kërkesë modeste për miqtë e LSI)

Nuk mund t’i japësh të drejtë qingjit, kur je duke ndihmuar ujkun (ose një...

Kur deklaroni se nuk mund të ketë zgjedhje në qershor pa opozitën, mos kujtoni se po i bën ndonjë nder Partisë Demokratike. Madje kam...
Ballkani, koha për ndryshim kufijsh

Ballkani, koha për ndryshim kufijsh

Bosnja, Kosova dhe Maqedonia janë vende postkomuniste dhe vijnë nga konflikte. Kjo i ka bërë disa të sugjerojnë se çelësi për stabilitetin në të...
"Një gijotinë në Sheshin “Skënderbej” për të "prerë kokat" e politikanëve shqiptarë"

“Një gijotinë në Sheshin “Skënderbej” për të “prerë kokat” e politikanëve shqiptarë”

Shqiptarë! Jeta juaj, e familjeve tuaja, e fëmijëve tuaj është në rrezik të madh. Në kohën kur shtete shumë më stabile dhe të konsoliduara se Shqipëria...
Fatos Klosi: PD-ja të marrë pjesë në zgjedhje. Bojkoti taktikë

Fatos Klosi: PD-ja do të marrë pjesë në zgjedhje. Bojkoti taktikë parazgjedhore

Ish-kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror, Fatos Klosi, mendon se shqetësimet e shtuara për rrezikun e rritjes së influencës ruse në Shqipëri, nuk kanë bazë...

MOTI SOT

Tirana
scattered clouds
21 ° C
21 °
21 °
46%
3.6kmh
40%
Tue
16 °
Wed
18 °
Thu
20 °
Fri
23 °
Sat
19 °

KEMBIMI VALUTOR