18 C
Tirana, Albania
Tuesday, September 26, 2017

Ministrja Xhaçka pret homologun e Kosovës: Mbështetje për rrugën drejt NATO-s

Ministrja Xhaçka pret homologun e Kosovës: Mbështetje për rrugën drejt NATO-s
Ministrja e Mbrojtjes, znj. Olta Xhaçka priti sot në një vizitë zyrtare, Ministrin e ri të sapozgjedhur të Forcës për Sigurinë e Kosovës, Rrustem...

Analiza/ Besnik Mustafaj: “Basha me ndihmën e ‘jeminëve’, po e çon...

Analiza/ Besnik Mustafaj: “Basha me ndihmën e ‘jeminëve’, po e çon PD-në në humnerë”
NGA BESNIK MUSTAFAJ Këshilltari demokrat në Bashkinë e Tiranës, Fabian Topollari, ka paraqitur në Gjykatën Administrative të Tiranës një padi, me anë të së cilës...

Ironia e deputetes së PD-së, Dhurata Çupi : PS marrëveshje alla...

Ironia e deputetes së PD-së, Dhurata Çupi : PS marrëveshje alla social-komuniste
Deputetja e PD-së në qarkun e Dibrës, Dhurata Çupi  ka komentuar ditën e sotme marrëveshjen e mirëkuptimit dhe bashkëpunimit, të nënshkruar sot nga socialistët...

Erion Braçe: Debati për Vettingun i stisur nga batakçinj, ja e...

Erjon Braçe: Debati për Vettingun i stisur nga batakçinj, ja e vërteta
Në debatin për financat dhe stafin e organeve të Vettingut është përfshirë edhe deputeti i PS, Erjon Braçe, i cili thotë se gjithçka është...

Tahiri sfidon Ramën për Vettingun: Të mos fshihemi pas termave financiare...

Tahiri sfidon Ramën për Vettingun: Të mos fshihemi pas termave financiare e vendimmarrjeve, t’u heqim justifikimin se detyra nuk u kry se s’kishin mbështetje
Është shënuar dhe përballja e parë mes ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe kryeministrit Edi Rama. Duke qënë i papërfshirë në kabinetin e...

Donald Lu takon Xhafajn, në fokus vetting-u në polici

Donald Lu takon Xhafajn, në fokus vetting-u në polici
Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj po zhvillon një takim me ambasadorin amerikan në vendin tonë Donald Lu-në. Takimi po mbahet në zyrën e Xhafajt, ndërsa...

Prishja e kullës së Prek Calit, Paulin Stërkaj: Si po përpiqet...

Prishja e kullës së Prek Calit, Paulin Stërkaj: Si po përpiqet Tom Doshi të bëjë biznes me të
Debati që shpërtheu në media për prishjen e kullës së antikomunistit Prek Cali në Vermosh u rikthye sërish sot në tavolinën e diskutimit. Ishte...

Rama: Tërhiqemi nga ligji i mbetjeve, por Nishani nuk kishte të...

Rama: Tërhiqemi nga ligji i mbetjeve, por Nishani nuk kishte të drejtë që na bllokoi!
Partia Socialiste ka firmosur marrëveshjen e bashkëpunimit me grupin-sekretariatin dhe qeverinë. Marrëveshja ka në objektiv bashkëpunimin dhe mirëkuptimin mes qeverisë, deputetëve dhe PS në...

Korrupsioni në drejtësi, dhjetëra dëshmitarë dalin kundër gjyqtarëve

Korrupsioni në drejtësi, dhjetëra dëshmitarë dalin kundër gjyqtarëve
Dhjetëra qytetarë kanë mësyrë në dyert e organeve të Vetingut, për të dëshmuar rreth praktikave korruptive të gjyqtarëve dhe prokurorëve shqiptarë ndër vite. Ndonëse ende...

Reforma zgjedhore, Rama tregon detajet: Boshti i dialogut PS-PD, LSI zgjatim

Reforma zgjedhore, Rama tregon detajet: Boshti i dialogut PS-PD, LSI zgjatim
Kryeministri Edi Rama deklaron dialogu mes PS-PD është boshti i këtij dialogut për reformën zgjedhore ndërsa LSI do të jetë zgjatim i këtij boshti. Në...

Dënohet me burg kryebashkiaku i LSI, Temelko akuzohej për falsifikim dokumentash...

Dënohet me burg kryebashkiaku i LSI, Temelko akuzohej për falsifikim dokumentash në zgjedhje
Gjykata e Maqedonisë ka vendosur që të burgosë Edmond Themelkon pas provave për falsifikimin e një sërë dokumenteve në zgjedhje. Gjykata Themelore në Shkup pranoi...

Basha dorëzohet përballë SHBA-BE, urdhër deputetëve të votojnë strukturën e vetingut,...

Basha dorëzohet përballë SHBA-BE, urdhër deputetëve të votojnë strukturën e vetingut, interpelancë me ministrat për ristrukturimin e institucioneve
Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, nuk e ka pritur mirë largimin e deputetëve nga mbledhja e Komisionit të Ligjeve, kur do të votohej...

Rama mbledh grupin parlamentar/ Sot firmoset marrëveshja PS-Grup-Qeveri

Rama mbledh grupin parlamentar/ Sot firmoset marrëveshja PS-Grup-Qeveri
Partia Socialiste do të mbledhë në orën 09:00 grupin parlamentar. Sot pritet që të firmoset një marrëveshje mes PS-grupit dhe qeverisë socialiste. Mbledhja do të...

Meta dhe Llalla koordinojnë veprimet kundër Vettigut, Presidenti mbledh KLD dy...

Meta dhe Llalla koordinojnë veprimet kundër Vettigut, Presidenti mbledh KLD dy herë brenda javës, Kryeprokurori bën vlerësimin e vartësve
Reforma në Drejtësi dhe Vettingu ka trazuar politikën dhe drejtësinë shqiptare. Të gjithë po përpiqen me të gjitha mënyrat që ta pengojnë, ta zvarrisin...

Merkel flet pas fitores: Deri në Krishtlindje do prezantojmë një qeveri...

Merkel flet pas fitores: Deri në Krishtlindje do prezantojmë një qeveri të besueshme
Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka deklaruar se ka besim se do t’u prezantojë gjermanëve një qeveri të qendrueshme deri në Krishtlindje. Deklarata e Merkel ka...

‘Vettingu’ i Universiteteve, Nikolla: Në dhjetor do të ketë një raportim...

‘Vettingu’ i Universiteteve, Nikolla: Në dhjetor do të ketë një raportim transparent
Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Lindita Nikolla zhvilloi sot një takim me homologun e saj të Kosovës, Shyqiri Bytyqi. Lindita Nikolla theksoi se integrimi...

Zbulohet superstruktura e Vettingut, 185 punonjës dhe shtesa mbi pagën deri...

Zbulohet superstruktura e Vettingut, 185 punonjës dhe shtesa mbi pagën deri në 200%. Shofer dhe shoqërim nga Garda e Republikës
Nënkryetari i Komisionit të Ligjeve, Eduard Halimi ka paraqitur në komision sot relacionin për strukturat e rivlerësimit të Kolegjit të Apelimit. Mbledhja u shoqërua me debate të...

Si do funksionojë ONM-ja/ Zbulohet e-mailet e “rëndësisë së lartë” mes...

Si do funksionojë ONM-ja/ Zbulohet e-mailet e “rëndësisë së lartë” mes BE dhe Kuvendit për Vetting-un
Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit, është një mekanizëm i ngritur për të mbikëqyrur procesin e vetingut të anëtarëve të gjyqësorit në Shqipëri. ONM-ja (anglisht: IMO)...

Debate të forta për institucionet e Vettingut, ndërpritet mbledhja tek Komisioni...

Debate të forta për institucionet e Vettingut, ndërpritet mbledhja tek Komisioni i Ligjeve
Komisioni i Ligjeve është mbledhur këtë të hënë për të diskutuar mbi organikën e institucioneve të ligjit të Vettingut. Kryetarja e Kolegjit të Apelit, Natasha...

Debate në Komisionin e Sigurisë, Noka: Drejtues policie të përfshirë në...

Debate në Komisionin e Sigurisë, Noka: Drejtues policie të përfshirë në trafik droge
Komisioni i Sigurisë Kombëtare po debaton për dhunën në familje dhe grupet kriminale, nisur nga rastet e fundit. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë për Rendin...

MOTI SOT

Tirana
clear sky
18 ° C
18 °
18 °
77%
2.6kmh
0%
Wed
20 °
Thu
21 °
Fri
20 °
Sat
17 °
Sun
17 °

KEMBIMI VALUTOR