18 C
Tirana, Albania
Tuesday, September 26, 2017

Merkel flet pas fitores: Deri në Krishtlindje do prezantojmë një qeveri...

Merkel flet pas fitores: Deri në Krishtlindje do prezantojmë një qeveri të besueshme
Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka deklaruar se ka besim se do t’u prezantojë gjermanëve një qeveri të qendrueshme deri në Krishtlindje. Deklarata e Merkel ka...

FOTOT/ Trondit çifti kanibal: Kemi vrarë dhe ngrënë 30 njerëz, pjesët...

FOTOT/ Trondit çifti kanibal: Kemi vrarë dhe ngrënë 30 njerëz, pjesët e trupit i ruajmë në frigorifer
Një çift kanibalësh në Rusi ka pranuar se kanë vrarë dhe ngrënë të paktën 30 persona në një periudhë kohore prej 18 vitesh, raportojnë...

Kufizimet e udhëtimeve, SHBA fut në listën e zëzë Korenë e...

Kufizimet e udhëtimeve, SHBA fut në listën e zëzë Korenë e Veriut dhe Venezuelën
Shtetet e Bashkuara të Amerikës e zgjeruan vendimin polemizues të ndalimit të udhëtimit duke përfshirë në variantin e fundit të tij edhe qytetarët nga...

Triumfi i Merkel, “tronditet” bursa, euro pëson rënie

Triumfi i Merkel, “tronditet” bursa, euro pëson rënie
Fitorja e Merkelit ne zgjedhjet ne Gjermani ka shenuar ‘tronditjen’ e pare ne bursa. Reuteres shkruan se euro ra në bursat aziatike në hapjen e tyre...

Martin Schulz: Rezultati i zgjedhjeve, katastrofë për demokracinë

Martin Schulz: Rezultati i zgjedhjeve, katastrofë për demokracinë
Udhëheqësi i Partisë Socialdemokratike të Gjermanisë, Martin Schulz, i është adresuar mbështetësve në Berlin, në pasditen e së dielës, pasi SPD ka dështuar të...

Trishtimi në sytë e Kancelares: Gjermanët ndëshkojnë partitë e mëdha

Trishtimi në sytë e Kancelares: Gjermanët ndëshkojnë partitë e mëdha
Angela Merkel është në rrugën e mandatit të katërt si kancelare, por ajo ka nevojë për partner koalicioni. Rezultatet e para tregojnë se CDU...

Zgjedhjet e Bundestagut në Gjermani, dalin exit-poll e para: Merkel 32%;...

Zgjedhjet e Bundestagut në Gjermani, dalin exit-poll e para: Merkel 32%; Schulz 20% dhe surprizojnë antiemigrantët me 13.5%
Dalin rezultatet e para të zgjedhjeve në Gjermani, ku partia e Angela Merkel ka fituar zgjedhjet por me nje rezultat te dobet, raporton...

Gjermani, dalja në zgjedhje pak më e vogël se para katër...

Autoriteti federal zgjedhor i Gjermanisë thotë se dalja në votimet e sotme është pak më e ulët, krahasuar me zgjedhjet e vitit 2013. Deri në orën 14 kanë votuar 41.1% e atyre me të drejtë vote, ka njoftuar Autoriteti zgjedhor. Kjo shifër është pak më e ulët se ajo e vitit 2013, kur deri në orën 14 kishin votuar 41.4%. Këto zgjedhje kishin përfunduar me pjesëmarrje totale prej 71.5% të votuesve, raporton agjencia AP nga Berlini. Autoritetet zgjedhore kanë kërkuar nga gjermanët që të dalin dhe të votojnë, duke theksuar se vendvotimet mbyllen në orën 18. /Rel/
Autoriteti federal zgjedhor i Gjermanisë thotë se dalja në votimet e sotme është pak më e ulët, krahasuar me zgjedhjet e vitit 2013. Deri në...

Kryediplomati gjerman: I zhgënjyer nga fjalimi i Mayt për Brexit

Kryediplomati gjerman: I zhgënjyer nga fjalimi i Mayt për Brexit
Ministri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel u tregua shumë pak entuziast nga fjalimi i së premtes i kryeministres britanike, Theresa May për procesin e Brexit duke thënë se përpjekja...

Merkel, fizikantja e heshtur që ndryshoi Gjermaninë

Merkel, fizikantja e heshtur që ndryshoi Gjermaninë
Ajo është një nga lideret me mandatin më afatgjatë në Evropë dhe padyshim, një nga më të fuqishmet. A mundet ne të kuptojmë nëpërmjet jetës...

Analiza/ Trump ka humbur besimin e botës

Analiza/ Trump ka humbur besimin e botës
Në një moment vendimtar, Donald Trump po e detyron botën të ballafaqohet me pyetje thelbësore me të cilat me të vërtetë nuk duhet të...

Në fillim, Kohli e quante “vajza ime” më pas “vrasësja ime”....

Në fillim, Kohli e quante “vajza ime” më pas “vrasësja ime”. Gruaja plot kontradikta përgatitet për mandatin e katërt
Unioni kristiandemokrat në Gjermani nxorri armët e rënda këtë javë, në prag të zgjedhjeve të së dielës: një fotografi bardhë e zi e Angela...

Vërtet votimet më të mërzitshme të Gjermanisë

Vërtet votimet më të mërzitshme të Gjermanisë
Gjermania voton e në fund Angela Merkel është kancelarja gjermane - si në votimet e mëparshme. Por edhe nëse ndodh kështu, gara nuk ka...

Zyrtarja e Trump gozhdon Vuçiçin: Dosja e re e vrasjes së...

Zyrtarja e Trump gozhdon Vuçiçin: Dosja e re e vrasjes së makabre të tre shqiptarëve me shtetësi amerikane
Ndërsa BE i kërkon Serbisë si kusht që të njohë Kosovën, SHBA ka mbyllur qarkun, duke i kërkuar që brenda disa muajve të gjejë...

Përplasje e fortë Prishtinë-Beograd në OKB, zyrtarët serbë injorojnë Pacollin: Gënjeshtar,...

Përplasje e fortë Prishtinë-Beograd në OKB, zyrtarët serbë injorojnë Pacollin: Gënjeshtar, mendon se gjithçka zgjidhet me para
Në ndërtesën e Organizatës së Kombeve të Bashkuara në New York, ku këto ditë po qëndrojnë delegacione nga e mbarë bota, pjesëmarrës është edhe...

Gjermania voton: Por përse bëhet fjalë?

Gjermania voton: Por përse bëhet fjalë?
Çfarë ndodh nëse bën një Selfie në kabinën zgjedhore dhe si e është mundur që Angela Merkel të mund të qeverisë 16 vjet? Rregullat...

Berlini i braktisur

“Historia e Gjermanisë është bukur unike”, thotë Ciaran Fahey. “Nuk besoj se ka po aq mbetje dhe shkatërrim në ndonjë prej shteteve të tjera...

Gjermania voton: Interesante gara për vendin e tretë

Gjermania voton: Interesante gara për vendin e tretë
Më shumë se 61 milionë qytetarë votojnë këtë të dielë (24.09) në Gjermani për Bundestagun e ri. Sondazhet nxjerrin kryesuese Angela Merkelin, por sa...

Në fillim, Kohli e quante “vajza ime”. Në fund e quante...

Në fillim, Kohli e quante “vajza ime”. Në fund e quante “vrasësja ime”. Një grua plot kontradikta përgatitet për mandatin e katërt
Unioni kristiandemokrat në Gjermani nxorri armët e rënda këtë javë, në prag të zgjedhjeve të sotme: një fotografi bardhë e zi e Angela Merkelit...

Haradinaj, një armik i dobishëm për Vuçiçin

Haradinaj, një armik i dobishëm për Vuçiçin
Vetëm Aleksandar Vuçiç mund të hiqte mashtrimin për përtim politik nga denoncimi i «krimeve» të Ramush Haradinajt, përpara se t’i udhëzonte varësit e tij...

MOTI SOT

Tirana
clear sky
18 ° C
18 °
18 °
77%
2.6kmh
0%
Wed
20 °
Thu
21 °
Fri
20 °
Sat
17 °
Sun
17 °

KEMBIMI VALUTOR