24 C
Tirana, Albania
Friday, June 23, 2017
Tronditëse: Konfirmohet se zyrtarë të BDI-së, të partive në Kosovë dhe Shqipëri me lidhje politike dhe biznesore me Rusinë

Tronditëse: Konfirmohet se zyrtarë të BDI-së, të partive në Kosovë dhe Shqipëri me lidhje...

Ngjarjet e rënda në Maqedoni në vitin e kaluar kur fuqia në rënie e ish kryeministrit Gruevski nuk po e duronte humbjen e pushtetit,...
Revista gjermane “Der Spiegel”: Histeri antishqiptare në Maqedoni,

Revista gjermane “Der Spiegel”: Histeri antishqiptare në Maqedoni, për të fshehur krimin

Maqedonia gjendet në krizë politike, por partitë nacionaliste thellojnë ndarjen midis kombeve në Maqedoni, shkruhet në një informacion nga Shkupi të revistës gjermane “Der...
Petrit Saraçini: Autokracia ka rënë në Maqedoni – Nacionalizmi jo

Petrit Saraçini: Autokracia ka rënë në Maqedoni – Nacionalizmi jo

Nga Petrit Saraçini   Talat Xhaferi, kryetari i ri i parlamentit maqedonas mori më në fund postin, disa ditë pas shpërthimit të dhunës në parlamentin...
Ekzekutohet me armë zjarri Kryetari shqiptar i Komunës së Brogovinës në Maqedoni, Hazbi Idrizi

Ekzekutohet me armë zjarri Kryetari shqiptar i Komunës së Brogovinës në Maqedoni, Hazbi Idrizi

Kryetari i Komunës së Bogovinës, Hazbi Idrizi, është ekzekutuar ditën e sotme me armë zjarri. Idrizi është vrarë pas një zënke verbale me një ish të...
Skenari/ Shërbime të huaja sekrete planifikuan vrasjen

Skenari/ Shërbime të huaja sekrete planifikuan vrasjen e 3 deputetëve shqiptarë

Një ish-funksionar i Qeverisë maqedonase me ndihmën e shërbimeve të një vendi fqinj ka planifikuar likuidimin e tre deputetëve shqiptarë të Parlamentit të Maqedoni. Qëllimi...
Gruevski: Zgjedhja e Talat Xhaferit si kryetar Kuvendi, akt diktature

Gruevski: Zgjedhja e Talat Xhaferit si kryetar Kuvendi, akt diktature

Komiteti Qendror i VMRO-DPMNE-së në mbledhjen e fundit ka sjellë disa konkluzione mes të cilave duket se partia e Gruevskit ka pranuar humbjen dhe...
Maqedonia, një vend që po zhytet në paligjshmëri

Maqedonia, një vend që po zhytet në paligjshmëri

Nga Erwan Fouere Edhe një herë Maqedonia ia ka dalë të përfshihet në kryetitujt e lajmeve në botë. Me dhunën që shpërtheu në parlament javën e...
Zaev i përgjigjet thirrjes së Ivanovit që t’i japë mandatin për qeverinë: Mendoj se me këtë u shterën të gjitha kërkesat e palogjikshme të Ivanov

Zaev i përgjigjet thirrjes së Ivanovit që t’i japë mandatin për qeverinë: Mendoj se...

“Kryetari i parlamentit të Maqedonisë është zgjedhur në mënyrë legjitime sipas rregullores, ligjeve dhe Kushtetutës” ky është qëndrimi që ka shprehur lideri i Lidhjes...
Ivanov “dorëzohet” para Amerikës: Pranoj të mandatoj Zaevin

Ivanov “dorëzohet” para Amerikës: Pranoj të mandatoj Zaevin me kusht ruajtjen e unitetit kombëtar

Presidenti Ivanov ka kërkuar garanci nga Zaev se unitariteti i shtetit do të ruhet, në mënyrë që t’ia japë mandatin. Këtë e theksojnë nga...
Ish-zyrtari i NATO-s paralajmëron: Maqedonia po luan me zjarrin. Hapi tjetër mund të jenë armët

Ish-zyrtari i NATO-s paralajmëron: Maqedonia po luan me zjarrin. Hapi tjetër mund të jenë...

Nacionalistët maqedonas po luajnë me zjarrin duke refuzuar të dorëzojnë pushtetin paralajmëron ish-negociatori për paqen gjatë konfliktit të vitit 2001 në Maqedoni, Pieter Feith....
Zbulohet skenari, deputetët e VMRO-së orientojnë protestuesit për dhunën në Kuvend

Zbulohet skenari, deputetët e VMRO-së orientojnë protestuesit për dhunën në Kuvend

Pushtimi i Kuvendit dhe sulmi mbi deputetët e LSDM-së dhe Zijadin Selës ka qenë i orkestruar mes protestuesve dhe deputetëve të VRMO DPMNE-së, dhe...
Skenari maqedonas po tentohet të zbatohet dhe në Shqipëri…!

Skenari maqedonas po tentohet të zbatohet dhe në Shqipëri…!

Një situatë e pazakontë po e shoqëron këto orë Maqedoninë, ku politika jo thjesht është trazuar por dhe përgjakur. Kreu i LSDM-së, Zoran Zaev,...
Furtunë në Partinë Demokratike/ Baza e PD-së braktis bojkotin

Furtunë në Partinë Demokratike/ Baza e PD-së braktis bojkotin e Bashës, propozon kandidatë për...

Demokratët kërkojnë shtyrjen e datës së zgjedhjeve, por paralel me këtë kërkesë ata nuk e ndërprenë procesin e propozimeve dhe përzgjedhjen e kandidatëve për...
Sulmi në Parlamentin Maqedonas, kronika e një krimi të planifikuar gjatë

Sulmi në Parlamentin Maqedonas, kronika e një krimi të planifikuar gjatë

Ajo që ka ndodhur dje në Shkup i ka befasuar vetëm ata që nuk e njohin situatën. Sulmi në Parlament është një përpjekje e...
Kriza në Maqedoni/ Ministri i Jashtëm Rus Lavrov: Ka një

Kriza në Maqedoni/ Ministri i Jashtëm Rus Lavrov: Ka një projekt për Shqipërinë e...

Pas situatës së krijuar në Maqedoni, ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç mësohet se ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e jashtëm rus...
LETRA/ Ndërmjetësuesi i KE, mesazh të fortë Nikolla Gruevskit:

LETRA/ Ndërmjetësuesi i KE, mesazh të fortë Nikolla Gruevskit: Ik nga politika me turp

Ish- ndërmjetësuesi belg për zgjidhjen e krizës, Piter Vanhaute, i ka shkruar letër të hapur ish- kryeministrit maqedonas, Nikolla Gruevski. Letra e hapur e Vanhautes: Zoti...
Bilanci i dhunës në Maqedoni/102 persona u plagosën. 3 deputetë

Bilanci i dhunës në Maqedoni/102 persona u plagosën. 3 deputetë dhe 22 policë viktima...

Pas një situate dramatike, Ministria e Punëve të Brendshme njoftoi se është normalizuar gjendja në Kuvend dhe rreth tij, duke u rivendosur rendi dhe...
Prof. Dr. Lisen Bashkurti: Maqedonia në kaos, kërkohet ndërhyrje ndërkombëtare

Prof. Dr. Lisen Bashkurti: Maqedonia në kaos, kërkohet ndërhyrje ndërkombëtare

Prof. Dr. Lisen Bashkurti Maqedonia eshte perfshire ne kaos. Ne seancen e sotme plenare Parlamenti zgjodhi Kryetar, Talat Xhaferin. Eshte i pari shqiptar qe...
Tensionet në Maqedoni, gjakoset Zaev. Xhaferi: S’ka nevojë për panik

Tensionet në Maqedoni, gjakoset Zaev. Xhaferi: S’ka nevojë për panik

Zgjedhja e kryeparlamentarit Talat Xhaferi me votat e shumicës së re parlamentare në Maqedoni është shoqëruar me trazira dhe një situatë tejet të tensionuar...
Menjëherë pas zgjedhjes së kryetarit të Kuvendit, protestuesit e VMRO-DPMNE-së kanë hyrë në Kuvend, ndërsa protesta antishqiptare kanë shpërthyer edhe jashtë ndërtesës së Parlamentit.

Një shqiptar zgjidhet për herë të parë kryetar Parlamenti në Maqedoni, shpërthen tensioni dhe...

Maqedonia ka më në fund një kryetar të ri të Parlamentit. Ai është Talat Xhaferi dhe është zgjedhur me votat e shumicës së re...

MOTI SOT

Tirana
clear sky
24 ° C
24 °
24 °
60%
1kmh
0%
Sat
30 °
Sun
32 °
Mon
32 °
Tue
32 °
Wed
32 °

KEMBIMI VALUTOR