16 C
Tirana, Albania

Nuk ka paqe mes Trumpit dhe medias: “Nuk shkoj në darkën e gazetarëve”

“Asnjë president, i asnjë partie, nuk ka përjashtuar ndonjëherë një media të akredituar nga një konferencë në Shtëpinë e Bardhë, as gjatë Watergate, as...

Kur Londra “sundonte” botën

Që të kuptosh rrënjët e ekonomisë së sotme globale, ia vlen që më parë të gjurmosh nëpër kthesat më të mëdha historike. Pak prej...
BE i bën thirrje presidentit të Maqedonisë Ivanov të mandatojë

BE i bën thirrje presidentit të Maqedonisë Ivanov të mandatojë Zaevin

Komisioneri evropian i Zgjerimit, Johannes Hahn bëri thirrje që të pranohen dhe respektohen rezultatet e zgjedhjeve në Maqedoni. Zyrtari i Bashkimit Evropian pret që pas...

Tom Perez, kreu i ri i demokratëve

Partia Demotratike në Shtetet e Bashkuara zgjodhi si kryetar të saj, ish-Sekretarin e Punës në administratën e ish-Presidentit Barack Obama, Tom Perez. Ai do të...

Luftë verbale në Ballkan

Nga Beogradi në Banja Lukë e Prishtinë politikanët flasin për luftë e shkëputje. Kuptohet menjëherë: kemi të bëjmë me politikanë, të cilëve po iu...

Pesë serbë pranojnë përgatitjen e sulmeve terroriste në Mal të Zi

Pesë shtetasit serbë të cilët akuzohen për krijimin të një organizate kriminale, e cila ka përgatitur sulme terroriste në Podgoricë, të cilat duhej të...

Gruevski akuza Shqipërisë: Po imponon gjuhën shqipe

Pas paktit mes LSDM-së dhe BDI-së, partia e ish-kryeministrit Nikolla Gruevski VMRO-DPMNE ka publikuar një komunikatë ku kundërshton tërësisht veprimet e fundit të partisë...

Presidenti francez i kundërpërgjigjet Donald Trump

Presidenti i Francës, Francois Hollande ka reaguar ndaj deklarimeve të Donald Trumpit se ‘Parisi nuk është i njëjti pas sulmeve nga militantët islamikë’. Në një...

Merkel: Gjermania duhet të përmbushë detyrimin financiar për NATO-n

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të shtunën se Gjermania duhet të përmbushë angazhimin e saj për të rritur shpenzimet për mbrojtjen në mënyrë që...

Hakmarrja e Donald Trump, përjashton disa media nga Shtëpia e Bardhë

Vetëm pak pasi presidenti Donald Trump premtoi se do të bënte diçka ndaj medieve “dinake”, të cilat i quajti sërish si “armike” të popullit...

Gjuha shqipe zyrtare rrit besimin e shqiptarëve në institucione

Njohësit e çështjeve juridike thonë se ligji i cili rregullon përdorimin e gjuhës shqipe, i hartuar nga partitë politike shqiptare, miratimi i të cilit...

“Nuk ka qeveri pa gjuhën shqipe zyrtare”

Kreu i LR-PDSH-së Zijadin Sela, ka thënë se partia e tij dhe koalicioni “Aleanca për Shqiptarët” nuk do merr pjesë në asnjë qeveri në qoftë...

Vëllai i Kim Jong Un u vra me një agjent toksik të quajtur VX

Kim Jong-Nam është vrarë me një kimikat shumë toksik, të njohur si agjenti nervor VX. Ky është përfundimi i një raporti paraprak, sipas të cilit,...

Gjermania i jep azil 136 zyrtarëve të lartë turq

Gjermania ka vendosur që t’i japë azil 136 shtetasve turq, të cilët mbajnë pasaporta diplomatike. Ata u larguan që kur dështoi grushti i shtetit në...

Gruevski nesër në protestë kundër qeverisjes BDI-LSDM

Dje e paralajmëroi, nesër do të realizohet. Ish kryeministri dhe kryetari akutal i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski dje paralajmëroi masa për të pamundësuar realizimin e programit...

“Detyra jonë në Siri është ta çrrënjosim terrorizmin”

Presidenti rus, Vladimir Putin tha se detyra e vendit të tij në Siri është ta çrrënjos terrorizmin. “Ne nuk kemi plane të përfshihemi në punët...

Mali i Zi pret të antarësohet në NATO në fund të majit

Ministri i Jashtëm i Malit të Zi, Sërgjan Darmanoviç ka deklaruar se vendi i tij ka marrë garanci se Senati amerikan do ta ratifikojë...

A po shqiptarizohet përfundimisht Maqedonia me marrëveshjen për qeverinë e re?

Lideri i partisë opozitare Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev do ta formojë qeverinë e re, pasi që ka arritur marrëveshje me koalicionin...

Maqedoni, edhe uniformat e policisë në gjuhën shqipe

Pas vendimit që bankënotat maqedonase të priten në gjuhën shqipe, edhe në uniformat e policisë do të ketë mbishkrim në shqip. Akordi për ligjin e...

Erdogan fut shqipen në shkollat turke

Ministria turke e Arsimit Kombëtar ka vendosur në programin arsimor për vitin e ardhshëm gjuhën shqipe dhe boshnjake si lëndë me zgjedhje duke nisur...

MOTI SOT

Tirana
broken clouds
15 ° C
15 °
15 °
62%
1.5kmh
75%
Mon
13 °
Tue
14 °
Wed
14 °
Thu
9 °
Fri
11 °

KEMBIMI VALUTOR