10 C
Tirana, Albania

Kush do t’i përçajë shqiptarët në Maqedoni; kush bën opozitë me politikën kombëtare

Gjatë ditës së djeshme, Kryeministri i vendit, z. Edi Rama priti në një takim së bashku me Ministrin e Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati,...

Deklarata që bashkoi liderët shqiptarë të Maqedonisë me kryeministrin Edi Rama

Duke respektuar vullnetin e lirë dhe demokratik të votuesve shqiptarë, në frymën e Marrëveshjes së Ohrit dhe nevojës për të përmbushur detyrimet që rrjedhin...

Ahmeti, Kasami dhe Sela kanë filluar takimin te kryemnistri Rama

Ashtu sikurse u lajmërua një ditë më parë, kryeministri Edi Rama ka pritur në zyrën e tij, kryetarët e partive politike shqiptare në Maqedoni. Në...

Luftë e madhe brenda BDI-së për dhe kundër koalicionit me VMRO-DPMNE-në

Zyrtarë të lartë të BDI-së janë duke lobuar për koalicionim me VMRO-DPMNE. Kjo bëhet e ditur nga burime partiake pranë VMRO-DPMNE-së, që siç thonë...

Përse duhet të takohen përfaqësuesit e politikës shqiptare në Maqedoni?

 Shkruan: Arben Llalla Problemi i bashkimit apo gjuhës së përbashkët të partive politike shqiptare në Maqedoni ka bërë që klasa politike të mos ketë një...

Formimi i qeverisë në duar të shqiptarëve, ja kushtet e partive shqiptare për maqedonasit

Kanë kaluar pothuajse dy javë që nga zgjedhjet e jashtëzakonshme në Maqedoni, ndërsa rivotimi i bërë të dielën në Tearcë, ka dhënë rezultatet të...

Gruevski heq dorë nga mandati, qeverinë do ta bëjë Zoran Zaev me shqiptarët

VMRO-DPMNE pritet të heqë dorë nga formimi i qeverisë, për shkak të refuzimit të partive shqiptare që të bëjnë koalicion me ta, kanë deklaruar...

BDI nuk e përjashton mundësinë e formimit të qeverisë së re me LSDM-në

Zëvendëskryetarja e BDI-së, Teuta Arifi në intervistën e emisionit “360 Shkallë” ka theksuar se partia e saj nuk e përjashton mundësinë që qeveria e...

BDI mbeti aleate besnike e VMRO-DPMNE-së deri në “budallallëk”

Partia më e madhe maqedonase  VMRO-DPME ka patur aleat besnik deri në `budallallëk` BDI e Ali Ahmetit i cili megjithse pësoi një humbje në...

Jep dorëheqjen Menduh Thaçi

Lideri i PDSH-së Menduh Thaçi para pak çastesh ka deponuar tek organet partiake dorëheqjen e tij nga posti i kryetarit të partisë, informon Zhurnal. Kjo...

SHBA shprehin shqetësim për tensionimin e situatës në Maqedoni

Në Maqedoni, zgjedhjet e 11 dhjetorit, që synonin t’i jepnin fund krizës politike në vend, duket se e kanë thelluar atë edhe më tej. Duke...

Lajm i fundit: Gjykata pranon ankesën e LSDM-së për rivotim në Tearcë

Gjykata Administrative ka pranuar kërkesën e LSDM-së për votim në Tearcë, shkruan Gazeta Lajm. Vendimi ëhstë sjellur para disa minutave dhe bazohet në faktin...

Provokimi i rëndë i Maqedonisë, zgjidhet deputet një i dënuar për krime kundër shqiptarëve

Probleme me kriminelët në Parlament duket se ka edhe Maqedonia, ku rasti është akoma më i rëndë. Në zgjedhjet e fundit parlamentare, nga radhët...

Nëse zgjedhja është mes Gruevskit dhe Perëndimit, ajo nuk do shumë mend

Bashkëjetesa mes shqiptarëve dhe maqedonasve nuk ka qenë ndonjëherë e lumtur dhe nuk ka buruar nga dashuria. Shqiptarët në Maqedoni nuk janë aq të fortë,...

Protestuesit maqedonas përpara KSHZ me brohoritje anti-shqiptare

Qindra mbështetës të partisë maqedonase në pushtet VMRO DPMNE-së të drejtuar nga ish kryeministri Nikolla Gruevski, po protestojnë përpara Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve (KSHZ). Komisioni...

“Pa BDI-në nuk ka qeveri”

Për deputetin shqiptar të LSDM-së, Muhamed Zeqiri, nga zgjedhjet e fundit në Maqedoni ka vetëm një fitues. “Shqiptarët në Maqedoni janë fituesit më të mëdhenj...

Ermira Mehmeti nuk dorëzohet, i rikthehet politikës edhe pas largimit nga BDI

Ish-deputetja e BDI-­së, Ermira Mehmeti, është angazhuar si këshilltare nga Parlamenti austriak. Më saktë, bëhet fjalë për një kontratë një vjeçare si këshilltare politike...

Këto janë 15 kushtet e BDI-së për të hyrë në koalicion qeveritar

Bashkimi Demokratik për Integrim ka parashtruar 15 kërkesat e saj, pa të cilat nuk do të pranojë të hyjë në koalicionqeveritar me asnjërën nga...

Menduh Thaçi “cullak”, koha e tij ka perënduar

Gjatë fushatës zgjedhore që lamë pas, disa liderë politik deklaruan se poqese dalin humbës në zgjedhjet e parakohëshme parlamentare, ata do të japin dorëheqje...

Analistët: Shqiptarët në Maqedoni humbën deputetë, por fituan diçka tjetër

Zvogëlimi i numrit të deputetëve shqiptarë në Maqedoni, nga 27 sa ishin në 20, nuk përcakton domosdoshmërisht efikasitetin e politikës shqiptare në Qeveri. Kështu...

MOTI SOT

Tirana
broken clouds
9 ° C
9 °
9 °
45%
3.6kmh
75%
Tue
5 °
Wed
6 °
Thu
6 °
Fri
7 °
Sat
5 °

KEMBIMI VALUTOR