29 C
Tirana, Albania
Thursday, June 22, 2017
Kur drejtori i burgjeve, kandidati i PD Gazmend Dibra shpërndante ushqime për blerje vote, dy javë para zgjedhjeve më 2013: Votoni Berishën

Kur drejtori i burgjeve, kandidati i PD Gazmend Dibra shpërndante ushqime për blerje vote,...

  Ndoshta shqiptarët akuzohen shumë për mungesë kujtese, ndoshta dhe se ngjarjet nuk i lënë vend njëra tjetrës për tu mbajtur mend, por google nuk...
Pastrimi masiv i parave përmes “donacioneve” të pushtetit, disa nga bizneset ekskluzive që qeveria i ka dhënë Samir Manes

Pastrimi masiv i parave përmes “donacioneve” të pushtetit, disa nga bizneset ekskluzive që qeveria...

Vijon nga Pjesa e parë: Samir Mane, më i pasuri i Shqipërisë, që përdor parajsat fiskale për t’u fshehur. Si fiton leje kromi, ndërtimi e...
Samir Mane zotëron grupin e biznesit Balfin dhe operon në ‘xhunglën’ e kromit në Bulqizë, fshehja e identitetit. Implikimi i qeveritarëve

Samir Mane zotëron grupin e biznesit Balfin dhe operon në ‘xhunglën’ e kromit në...

Pjesa e dytë; Vijon nga dje: Samir Mane, më i pasuri i Shqipërisë, që përdor parajsat fiskale për t’u fshehur. Si fiton leje kromi, ndërtimi...
Koncesioni i hemodializës i transferohet kompanisë guaskë në Amsterdam

Koncesioni i hemodializës i transferohet kompanisë guaskë në Amsterdam

Për herë të dytë brenda një viti pronësia e kompanisë Evita Sh.p.k, e cila kontrollon paketën kryesore të aksioneve të koncesionit të shërbimit të...
Kryengritja e spiunëve (minjve të diktaturës) dhe pseudonimet e tyre

Kryengritja e spiunëve (minjve të diktaturës) dhe pseudonimet e tyre

Me ç’duket ajo që ka ndodhur në Shqipëri më 1991 ka qenë thjesht një kryengritje (apo grusht shteti) i spiunëve të ish­-sigurimit të shtetit...
Liderët e ’90-ës: Çfarë mendon Spartak Ngjela për Pashkon, Berishën dhe Hajdarin

Liderët e ’90-ës: Çfarë mendon Spartak Ngjela për Pashkon, Berishën dhe Hajdarin

Në optikën e Spartak Ngjelës vetëm Azem Hajdari kishte të gjitha tiparet e një lideri pas viteve ’90, ndërsa sipas tij e ardhmja...
Të dehur nga pushteti, liderët e Ballkanit që nuk thonë “lamtumirë”

Të dehur nga pushteti, liderët e Ballkanit që nuk thonë “lamtumirë”

Mbretërit mund të jenë larguar nga skena e Ballkanit, por shumë liderë aktualë të rajonit po e shtrëngojnë pushtetin fort në stilin e monarkëve,...
Terrorizmi dhe Brigadat e Kuqe, Adriana Faranda: Politika jonë ishte thjesht destruktive

Terrorizmi dhe Brigadat e Kuqe, Adriana Faranda: Politika jonë ishte thjesht destruktive

Adriana Faranda, 60 vjeçe, ishte pjesëtare e grupit të Brigadave të Kuqe, që në vitin 1978 vrau Aldo Moron, një politikan i Partisë Social-Demokrate...
Fatos Nano: Anija e vjetër e Berishës po mbytet

Fatos Nano: Anija e vjetër e Berishës po mbytet

Më 28 qershor 1997, Kryetari i Partisë Socialiste, Fatos Nano, jepte këtë intervistë për gazetaren Rudina Xhunga, që dritare.net po e sjell të plotë. Ishte kohë zgjedhjesh....
New York Times: 1997, revoltë false e orkestruar nga Berisha. Dogji vendin për të qëndruar në pushtet

New York Times: 1997, revoltë false e orkestruar nga Berisha. Dogji vendin për të...

Sali Berisha e ka nxitur me dashje kaosin në Shqipëri për të shpëtuar vetveten dhe për të qëndruar në pushtet? Kjo është teza që...
DOSSIER/Zbulohet dokumenti sekret i vitit 1970, kur kerkohej dënimi me vdekje i Daut Gumenit dhe ekzekutimi në fshatin e lindjes në Gusmar

DOSSIER/Zbulohet dokumenti sekret i vitit 1970, kur kerkohej dënimi me vdekje i Daut Gumenit...

Shënimi i Hysni Kapos në letrën e Komitetit të Partisë së Tepelenës për Gjykatën e Lartë dhe përgjigjia e Enver Halilit që mbulonte anën...
Sali Berisha: Dosja e agjetit të UDB-së që ka hartuar strategjinë e shkatërrimit të kombit shqiptar dhe po e bën atë realitet

Sali Berisha: Dosja e agjetit të UDB-së që ka hartuar strategjinë e shkatërrimit të...

(Skandal) Sali Berisha është një agjent i vërtetuar i UDB-së që ka hartuar strategjinë e shkatërrimit të kombit shqiptar dhe po e bën atë...
Mbretëria e shokut Kim / Çfarë duhet të dini rreth Koresë së Veriut dhe Programit të saj bërthamor

Mbretëria e shokut Kim / Çfarë duhet të dini rreth Koresë së Veriut dhe...

Imazhet e reja satelitore sugjerojnë se Koreja e Veriut mund të përgatisë edhe një test tjetër bërthamor – i gjashti në dekadën e fundit...
Ben Andoni: Legjenda urbane e Harri Fultz dhe nxënësit e tij që ndërtuan Shqipërinë

Ben Andoni: Legjenda urbane e Harri Fultz dhe nxënësit e tij që ndërtuan Shqipërinë

Shkolla Teknike amerikane, që u krijua në vitin 1921…u sulmua dy herë. Një herë nga italianët, që gati i ndryshuan destinacionin shkollës dhe së...
Korrik 1973/ Loja e Sigurimit të Shtetit me arrestimin e aktorëve Justina Aliaj e Rikard Ljarja

Korrik 1973/ Loja e Sigurimit të Shtetit me arrestimin e aktorëve Justina Aliaj e...

Paniku ndër artistë pas festivalit të 11-të në Radiotelevionin Shqiptar dhe një letër në Komitetin Qëndror për “elementët e dyshuar” Janë arrestuar Rikard Ljarja dhe...
Afera e 415 mln euro e CEZ, Taulant Balla nuk dërgon hetimin e Berishës në Kuvend. Po negociohet burgu i Saliut e Metës me konsensusin?! Janë dy vdekje misterioze në mes

Afera e 415 mln euro e CEZ, Taulant Balla nuk dërgon hetimin e Berishës...

Raporti përfundimtar i komisionit hetimor për verifikimin e ligjshmërisë së privatizimit të Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes së Energjisë, kompanisë çeke CEZ, do të...
Kush vrau me 2 Prill: Çfarë ka më shumë një terrorist?!

Kush vrau me 2 Prill: Çfarë ka më shumë një terrorist?!

Pjesa e dytë e intervistës me ish nëndrejtorin e Policisë së Shkodrës në ngjarjet e 2 prillit 91, Gjek Çelaj. Masakra, si parathënie e...
Retro: Të fshehtat e 2 Prillit

Retro: Të fshehtat e 2 Prillit

Nëse në ditët e rrëmujshme kur zhvillohej gjyqi ndaj të akuzuarve për vrasjet e 2 prillit 1991 në Shkodër, emri i tij ishte një...
Pakti Detar Jugor/ Prapaskenat e një tradhëtie kombëtare dhe a jemi ende të rrezikuar?!

Pakti Detar Jugor/ Prapaskenat e një tradhëtie kombëtare dhe a jemi ende të rrezikuar?!

PS që e denoncoi dje në opozitë, po hesht sot në qeveri për mos shfuqizimin e VKM të Paktit Detar dhe u premton grekëve...
Prokuroria pushon çështjen e marrëveshjes së ujrave me Greqinë; koncesion për të “joshur” Bashën që të dalë nga çadra, apo nderi i fundit i Llallës për Berishën e Metën?!

Prokuroria pushon çështjen e marrëveshjes së ujrave me Greqinë; koncesion për të “joshur” Bashën...

 Adriatik Llalla ka bërë të pamundurën me sa duket në lidhje me vendimet politike në këtë fund-mandat të tij, para ekzilit në Gjermani. Teksa...

MOTI SOT

Tirana
clear sky
29 ° C
29 °
29 °
37%
1kmh
0%
Fri
30 °
Sat
30 °
Sun
32 °
Mon
32 °
Tue
32 °

KEMBIMI VALUTOR