24 C
Tirana, Albania
Sunday, September 24, 2017

Agron Gjekmarkaj: Pse u përplas Prekë Cali me Mehmet Shehun

Agron Gjekmarkaj: Pse u përplas Prekë Cali me Mehmet Shehun
E vërtetë, këmbët i kanë rënë kokës. Madje me gishtat e tyre është shkruar edhe historia jonë. Nuk ka asnjë shkencë tjetër në mesin...

Prapaskenat te “Përrallë nga e kaluara”, ‘Gjino’ e ‘Marigoja’ tregojnë batutat...

Prapaskenat te “Përrallë nga e kaluara”, ‘Gjino’ e ‘Marigoja’ tregojnë batutat me Hajrie Rondon
Për herë të parë e kam takuar Hajrie Rondon në Himarë, atje ku ndërroi jetë disa ditë më parë. Atëherë ishte e shëndetshme, sëmundja nuk...

Pëllumb Xhufi: Ne kishim Agim Fagun…

Pëllumb Xhufi: Ne kishim Agim Fagun…
Nga Prof. Pëllumb Xhufi U zura ngushtë një ditë të zymtë të shtatorit të vitit 1993, kur si zakonisht shkova të “shpëtoj” nga mjediset e...

Historia/ Kush ishte partizania që marrosi majorin britanik gjatë luftës (fotot)

Historia/ Kush ishte partizania që marrosi majorin britanik gjatë luftës (fotot)
Gjatë luftës në Shqipëri morën pjesë dhjetëra oficerë britanik të cilët kishin për detyrë të ndihmon grupet guerrile për të luftuar gjermanët. Mes tyre...

Mbretëria e Viktorias. Si e krijoi ishulli i vogël në Atlantik,...

Mbretëria e Viktorias. Si e krijoi ishulli i vogël në Atlantik, perandorinë ku dielli nuk perëndonte kurrë…
Ishte 22 janari i vitit 1901, dhe Perandoria Britanike qe më e madhja e parë ndonjëherë në historinë e njerëzimit, por mbretëresha që kishte...

Adami dhe Eva. Pse historia e Krijimit është në qendër të...

Adami dhe Eva. Pse historia e Krijimit është në qendër të ndarjes spirituale?
Rrëfimi biblik i Krijimit dhe fati i Adamit dhe Evës, paraardhësve të racës njerëzore, vazhdon të frymëzojë artistë dhe shkrimtarë. Por sipas një studimi...

Dokumentet e CIA, më 1969 Enver Hoxha po mendonte t’i jepte...

Dokumentet e CIA, më 1969 Enver Hoxha po mendonte t’i jepte fund izolimit të Shqipërisë, nisi bashkëpunimin me Kongon, Kuvajtin e Sirinë
Enver Hoxha tentoi që t’i jepte fund izolimit të Shqipërisë në vitin 1969. Sipas një dokumenti të deklasifikuar nga CIA zhvillimet në Çekosllovaki trembën...

Enver Hoxha: Konferenca e Pezës një punë e improvizuar

Enver Hoxha: Konferenca e Pezës një punë e improvizuar
Mbledhja e Pezës më 16-18 shtator 1942 ka qenë një përpjekje e komunistëve për të përfituar nga elementi nacionalist (i cili përfaqësohej nga individë...

Hamed Abdel Samad: Islami nuk është religjion, por ideologji politike: Gjëja...

“Unë i dënuari me vdekje nga fashizmi islamik, ju shpjegoj tradhëtinë e madhe të Europës”. Intervistë me Abdel-Samad, politolog egjiptian, nën eskortë në Gjermani....

Martin Amis: Të shkruash? Duhet pakt me vetminë

Martin Amis: Të shkruash? Duhet pakt me vetminë
Në një hark prej tre dekadash, dhjetë romaneve, gjashtë veprave jo-letrare, dy përmbledhjeve me tregime, dhe afërsisht katërqind recensioneve dhe eseve, karriera e Martin...

Ismail Kadare: Skënderbeu nuk luftoi myslimanët, por osmanizmin. Shqipëria do bëhet...

Ismail Kadare: Skënderbeu nuk luftoi myslimanët, por osmanizmin. Shqipëria do bëhet faktor i klasit të parë në Ballkan, para Greqisë
Shkrimtari i njohur Ismail Kadare ka bërë komentet e tij rreth debateve më të fundit për Skëndërbeun duke hedhur poshtë tezën se heroi kombëtar...

Ismail Kadare: Ju tregoj për të vetmen letër që i kam...

Shkrimtari i njohur Ismail Kadare në një intervistë ekskluzive për gazetaren Eni Vasili rrëfen momente të veçanta nga jeta e tij. Në emisionin “Studio...

Antonio Belushi, një shqiptar i madh në një “ishull” Arbërie, ku...

Antonio Belushi, një shqiptar i madh në një “ishull” Arbërie, ku koha është ndalur
Antonio Belushi ky shqiptar i madh, shumë i madh, i pari shqiptar që kish bredhur katundet arbërore të Greqisë dhe çdo katund të shteteve...

CIA dosje për të gjithë krerët e Komunizmit, ja të dhënat...

CIA dosje për të gjithë krerët e Komunizmit, ja të dhënat për Nexhmije Hoxhën dhe Ramiz Alinë, çfarë e trembte më shumë Mehmet shehun me Enver Hoxhën
CIA ka pasur të dhëna për krerët kryesore të Partisë Komuniste në Shqipëri. Përmes disa dokumenteve të deklasifikuar, tregohen të dhëna për Nexhmije Hoxhën...

Lamtumirë Hajrie Rondo! Homazhet për aktoren e madhe

Lamtumirë Hajrie Rondo! Homazhet për aktoren e madhe
Aktorja Hajrie Rondo është përcjellë këtë të dielë për në banesën e saj të fundit, pas ndarjes nga jeta një ditë më parë në...

Zbulohet dokumenti/ Si ndodhi përplasja mes nacionalistëve të Veriut dhe komunistëve...

Zbulohet dokumenti/ Si ndodhi përplasja mes nacionalistëve të Veriut dhe komunistëve të Enverit
Memorandumi i 3 oficerëve britanikë në 1945 për Luftën Civile. Si u lanë në baltë nacionalistët nga misioni britanik dhe nga gjermanët në mesin...

Deputetët që kanë hapur seancat e para të Kuvendit që nga...

Deputetët që kanë hapur seancat e para të Kuvendit që nga 1920 (Emrat)
Në nisje të punimeve të legjislatures se re te Kuvendit pas zgjedhjeve te 25 qershorit, ish Drejtori i Arkivit në Ministrine e Brendshme, ka...

CIA: Ja si Mehmet Shehu sulmoi Hrushovin në OKB, përplasje Pekin-Moskë...

CIA: Ja si Mehmet Shehu sulmoi Hrushovin në OKB, përplasje Pekin-Moskë për Shqipërinë, Zogu dështoi me planet kundër regjimit
Prishja e marrëdhënieve me Bashkimin Sovjetik dhe bashkëpunimi me Kinën solli që liderët shqiptarë të shpërthenin në akuza ndaj Moskës. CIA ka deklasifikuar disa...

Ilir Ikonomi: Presidenti amerikan dhe letra e Çerkizit

Njeriu në këmbë në foton e parë është presidenti amerikan Woodrow Wilson, për të cilin historianët bien dakord se e shpëtoi Shqipërinë nga copëtimi...

A e dini se SHBA po planifikonte të shkatërronte Shqipërinë komuniste?

A e dini se SHBA po planifikonte të shkatërronte Shqipërinë komuniste?
A e dini se SHBA kishte plan të zhdukte nga “faqja e dheut” Shqipërinë komuniste? Studiuesi Erald Kapri, pdagog i Komunikimit dhe anëtar i Këshillit të...

MOTI SOT

Tirana
overcast clouds
24 ° C
24 °
24 °
38%
2.1kmh
90%
Mon
14 °
Tue
19 °
Wed
22 °
Thu
24 °
Fri
23 °

KEMBIMI VALUTOR