29 C
Tirana, Albania
Wednesday, August 23, 2017

CIA zbardh prapaskenat: Si u krijua Partia Komuniste, themelues ishin Dushan...

CIA zbardh prapaskenat: Si u krijua Partia Komuniste, themelues ishin Dushan Mugosha dhe Miladin Popoviç, mbi 6 mijë anëtarë u spastruan më 1948
Dushan Mugosha dhe Miladin Popoviç kanë qenë themeluesit e vërtetë të Partisë Komuniste në Shqipëri. Kështu të paktën pretendon CIA. Në një dokument të...

Dokumentet: Si përdhunonin nxënëset e mitura mësuesit shqiptarë në komunizëm, rastet...

Dokumentet: Si përdhunonin nxënëset e mitura mësuesit shqiptarë në komunizëm, rastet fshiheshin nga Sigurimi
Më datën 16 prill 1971 P. I., me arsim të lartë, drejtor i shkollës së mbrëmjes në fermën e … në rrethin e Durrësit,...

Dokumentet e CIA: Pse fqinjët i trembeshin Shqipërisë, Enver Hoxha spastroi...

Dokumentet e CIA: Pse fqinjët i trembeshin Shqipërisë, Enver Hoxha spastroi minoritarët grekë në postet drejtuese
Përmes një dokumenti të vitit 1962, CIA ka treguar një panoramë të situatës politike, ekonomike dhe gjeografike të Shqipërisë Komuniste. Aty jepen detaje se...

E rrallë! Udhëtim në vitin 1992, ja si dukej Shqipëria në...

Rënia e komunizmit në Shqipëri filloi në dhjetor të vitit 1990 me demonstratat antikomuniste studentore. Zgjedhjet e marsit të vitit 1991 i lanë sërisht komunistët në pushtet, por një grevë e...

Skandali me bustin e ri të Skënderbeut, tërhiqet Ambasada: Do ta...

Skandali me bustin e ri të Skënderbeut, tërhiqet Ambasada: Do ta ndryshojmë
“Është vetëm maket, do të pësojë ndryshime e do të marrë tiparet, me të cilat janë familjarizuar shqiptarët”. Kështu është shprehur Ambasadori shqiptar ne Hungari,...

Shënjtorja Ortodokse Shqiptare Angjelina Araniti (Komneni), dhe Kisha Ortodokse Shqiptare

Shënjtorja Ortodokse Shqiptare Angjelina Araniti (Komneni), dhe Kisha Ortodokse Shqiptare
Shënjtorja Ortodokse Shqiptare Angjelina Araniti (Komneni), dhe Kisha Ortodokse Shqiptare. Nga Prof. Assoc. Dr. Pirro Prifti Para se të flasim për një nga shënjtoret e rralla...

Intervista e rrallë/ Kadare: Shteti i asaj “kohe” kishte gati arkivolin...

Intervista e rrallë/ Kadare: Shteti i asaj “kohe” kishte gati arkivolin për mua, hetuesi është ende gjallë
Në të gjitha kohërat, shkrimtarët i kanë pasur të ndërlikuara raportet me pushtetet politike, sidomos me diktaturat. Ismail Kadare është një nga ata shkrimtarë...

Fëmijët e diktaturës/ Alma Liço: “Pasojat e pushkatimit të gjyshit të...

Fëmijët e diktaturës/ “Pasojat e pushkatimit të gjyshit të shkolluar në Harvard”
Nëse e gjithë çmenduria e qindra burgosjeve e pushkatimeve merrte një farë arsyeje për shkak të kundërshtisë së hapur që mund t’i bëhej pushtetit,...

‘Dashuronte djemtë e rinj’. Kush ishte kurtizanja tiranase që vari veten...

‘Dashuronte djemtë e rinj’. Kush ishte kurtizanja tiranase që vari veten në një stallë derrash
Kush ka lindur rreth viteve ’50-’60, padyshim që është njohur me historinë e trishtë të Ganimet Cukut. Shumë prej tyre, edhe mund ta kenë...

Çerçiz Topulli -102 vite pas vrasjes

Çerçiz Topulli -102 vite pas vrasjes
Historia e Çerçiz Topullit (lindur ne 1880-vdekur ne 15 (ose 17) korrik 1915), është historia e një Heroi të Popullit me të gjithë të...

Shpërthimi i Revolucionit Francez

Pse shpërtheu Revolucioni Francez?
Pse ndodhi në vitin 1789 Revolucioni Francez? Që Mbretëresha Marie Antoinette fton njerëzit që të hanë brioshë pasi ka mbaruar buka, kjo është një...

Intervisat/ Kadare për Skënderbeun: Prijësi më i madh i Ballkanit!

Intervisat/ Kadare për Skënderbeun: Prijësi më i madh i Ballkanit!
“Gjergj Kastrioti ishte prijësi më i madh i Ballkanit , absolutisht  më i madhi i epokës së vet . Ai ishte i pari që...

Tezat sllave për Skënderbeun, Artan Shkreli replikon me Mustafa Nanon

Tezat sllave për Skënderbeun, Artan Shkreli replikon me Mustafa Nanon
Nga Artan Shkreli Përpiqen të argumentojnë, e s’ia gjej dot arsyen e arsyes, por nuk mbërrijnë të nxjerrin askund se Vojsava Kastrioti ishte sllave (madje...

Familja më e pasur në histori dhe sekretet e errëta të...

Familja Rothschild ka qenë gjithmonë një mister – për këtë familje nuk keni mundur të dini çdo gjë, dhe ndikimi i tyre është i...

Bie ‘miti i Marigosë’ dhe shqiponjës në flamurin shqiptar, kjo është...

Bie 'miti i Marigosë' dhe shqiponjës në flamurin shqiptar, kjo është e vërteta ndryshe
Në vitin 1912 kur Shqipëria shpalli pavarësinë duhet të kishte dhe simbolin kombëtar që do e karakterizonte. Për këtë është kujdesur vetë plaku Ismail Qemali,...

Mediat italiane dhe greke: Nexhmija e dinte që Enveri ishte homoseksual

Mediat italiane dhe greke: Nexhmija e dinte që Enveri ishte homoseksual
Lajmi për arratinë e përkthyesit Bulka në vjeshtën e vitit 1987, ka mbërritur në Tiranë njëherazi me dëshmitë e bujshme për orientimin seksual të...

Nga havjari, deri tek armët: aleanca historike mes rusëve dhe Damaskut,...

Nga havjari, deri tek armët: aleanca historike mes rusëve dhe Damaskut, për Mesdheun
Të dërguarit e Moskës ishin paraqitur në Damask menjëherë pas shpalljes së pavarësisë së Sirisë, në 14 prill 1946. Superfuqia u ofrua që të...

Amoz Oz: “Lufta e 6 Ditëve? Pas 50 vjetësh, ende s’ka...

Amoz Oz: “Lufta e 6 Ditëve? Pas 50 vjetësh, ende s’ka përfunduar”
“Në 1967 ka ndryshuar gjithçka. Nuk kemi lindur nga historia, por si pasojë e një ëndërre. Dhe ëndërrat, kur vërtetohen, janë zhgënjim”. Shkrimtari i...

Si ka evoluar përfaqësimi i grave në parlamentin shqiptar, nga 1920...

Si ka evoluar përfaqësimi i grave në parlamentin shqiptar, nga 1920 deri më sot
Të dhënat e para në lidhje me përbërjen e Parlamentit të Shqipërisë vijnë nga legjislacioni i vitit 1920. Sipas INSTAT, gjatë kësaj periudhe, Parlamenti i...

Letrat mes Koçi Xoxes e Xhoxhi Blushit: Duhen gra të reja...

Letrat mes Koçi Xoxes e Xhoxhi Blushit: Duhen gra të reja për pallatin e diktatorit
Përgjigja nga Korça që nuk po i vinte diktatorit dhe kriteret që kërkoheshin për gratë që do të shërbenin në pallatin e Brigadave, fill...

MOTI SOT

Tirana
clear sky
29 ° C
29 °
29 °
25%
3.1kmh
0%
Thu
28 °
Fri
30 °
Sat
30 °
Sun
33 °
Mon
33 °

KEMBIMI VALUTOR