30 C
Tirana, Albania
Friday, June 16, 2017
“Krimet e komunizmit” nga demagogë dhe frikacakë

“Krimet e komunizmit” nga demagogë dhe frikacakë

Janë bërë të neveritshme ato medie, që vazhdojnë të diskutojnë akoma “krimet e komunizmit”, për të mbuluar krimet, që përmbi një çrek shekulli kanë...
Horoskopi 9 Maj 2017 nga Susan Miller

Horoskopi 9 Maj 2017 nga Susan Miller

Horoskopi 9 Maj 2017 nga Susan Miller    DASHI 21 Mars – 20 Prill Mjedisi yjor ka rrezik te nxite ata qe janë ne një lidhje te shohin...
Horoskopi 20 Prill 2017 nga Susan Miller

Horoskopi 20 Prill 2017 nga Susan Miller

Horoskopi 20 Prill 2017 nga Susan Miller    DASHI 21 Mars – 20 Prill Merkuri, planeti i komunikimit, dialogut dhe fjalëve do e beje jetën tuaj ne çift...
Martesat në luftë/ “Si i mashtronin vajzat e mitura partizanët

Martesat në luftë/ “Si i mashtronin vajzat e mitura partizanët e martuar”

Autori Nuri Dragoj është i njohur për botimet që ka bërë për shkrimtarin Kasëm Trebeshina. Pas dy veprave të para për të realizoi edhe të...
Horoskopi 13 Prill 2017 nga Susan Miller

Horoskopi 13 Prill 2017

Horoskopi 13 Prill 2017 nga Susan Miller    DASHI 21 Mars – 20 Prill Do ndiheni me te lire për te bere atë qe dëshironi ju te dashuruarit....
Amantinët…/-Nga Marin Mema-

Amantinët…/-Nga Marin Mema-

Territori amantin në lashtësi ishte një hapësirë e tejmbushur me qendra të zhvilluara e të begata.  Shumë prej tyre kanë ende gjurmë të qarta...
“Mendje të bukura” 5 gazetaret që persekutoi Enver Hoxha

“Mendje të hapura” 5 gazetaret që persekutoi Enver Hoxha

Nuk janë vetëm Musine Kokalari e Sabiha Kasimati, por edhe një tjetër intelektuale e shquar nga Gjirokastra, Selfixhe Ciu, që është dënuar dhe internuar...
Horoskopi 29 Mars 2017 nga Susan Miller

Horoskopi 29 Mars 2017

Horoskopi 29 Mars 2017 nga Susan Miller     DASHI 21 Mars – 20 Prill Juve qe jeni ne një lidhje do e ngrini ne qiell partnerin sot...
New York Times: Gjuha shqipe është një ndër tre gjuhët më të vjetra në botë

New York Times: Gjuha shqipe është një ndër tre gjuhët më të vjetra në...

Në një studim nga prestigjiozja amerikane “The New York Times” gjuha shqipe radhitet në mesin e 3 gjuhëve më të vjetra të botës. E përditshmja...
Ish-ushtari serb: Më shtrenjtë kushtonte një plumb serb

Ish-ushtari serb: Më shtrenjtë kushtonte një plumb serb sesa një civil shqiptar (Video)

Një ish-ushtar serb, identiteti i të cilit është anonim, në një intervistë për emisionin ‘Parrotlla’ ka rrëfyer se në vitin 1998-1999 është detyruar me...
Në kërkim të Graalit të Shenjtë

Në kërkim të Graalit të Shenjtë

Kërkimi për Kupën e Shenjtë i ka fiksuar të gjithë, nga poetët mesjetarë tek kalorësit e kryqëzatave, deri tek kishtarët modernë, historianët, arkeologët, regjisorët,...
Si u bë shqiponja simbol kombëtar i Amerikës?

Si u bë shqiponja simbol kombëtar i Amerikës?

Roli i shqiponjës si simbol kombëtar lidhet që kur u vendos si vulë zyrtare në vitin 1782 në SHBA. Pak kohë pas Deklaratës së...
Kush e vrau Aleksandrin e Madh

Kush e vrau Aleksandrin e Madh?

Nga Xhejms Rom Në 10 qershor të vitit 323 P.E.S, rreth orës 5 të pasdites, vdiq në moshën 32-vjeçare në Babiloni Aleksandri i Madh, njeriu që...

Kur kanali i Korfuzit quhej kanali shqiptar, fotografia e rrallë në revistën finlandeze

Publikohet për herë të parë Gravura e vitit 1879, e marrë nga një revistë finlandeze e sjellë nga arkivat skandinave, nga studiuesi Armand Plaka. Një...
Pse Evropa “pushtoi” botën

Pse Evropa “pushtoi” botën

Nga Robert Fulford Kina shpiku barutin, dhe bota arabe shënoi përparime të rëndësishme në fushën e matematikës. Por pse ishte Evropa ajo që doli  në...

Jeta urbane dhe arsimimi në Shqipëri gjatë pushtimit italian

Gjatë kohës që po piqeshin kushtet për shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë, dy nga gjashtë Fuqitë e Mëdha të kë kohës, Italia dhe Austro-Hungaria...

Turpi i Kishës Ortodokse Greke , Negovanit : “Mos të gjettë viti tjetër ndër...

“Të mos u shkasë zemra kundër Shqipërisë as kur do të vuajnë pa faj. Atdheu është atdhe, bile atëherë kur të vret. Këtu kanë...

Shkupi në vitin 1919 kishte 81.31% popullsi shqiptare

Nga: Fitim Rifati Shkupi dhe rrethina e tij i takojnë territorit të Dardanisë antike përkatësisht trungut iliro-shqiptar të Kosovës historike. Në dy dekadat e fundit...
50 agjentët sekretë shqiptarë më të famshëm në botë

50 agjentët sekretë shqiptarë më të famshëm në botë

Spiunët shqiptarë që kanë punuar për Sigurimin, por edhe ata që kanë punuar për CIA-n dhe KGB-në. Agjentë shqiptarë që kanë punuar për shtetin...

Epiri është shqiptar, ja harta që gjendet në muzeun e Athinës

Historiani Arben Llalla ka publikuar një hartë e cila ndodhet në muzeun grek, ku paraqet edhe një detaj mjaft interesant. Në këtë hartë tregohet qartë...

MOTI SOT

Tirana
few clouds
30 ° C
30 °
30 °
51%
3.6kmh
20%
Sat
23 °
Sun
20 °
Mon
24 °
Tue
25 °
Wed
26 °

KEMBIMI VALUTOR