35 C
Tirana, Albania
Saturday, August 19, 2017

Poezia si çlirim i shpirtit

Në qoftë se për vetëm për disa çaste, ne jemi të lidhur me poezi plotësisht, heqim miliona mendime nga kokat tona. Poezia tani ka rëndësi...

“E vërteta që del nga qilarët”

Ky dialog i Kadaresë me shkrimtarin dhe publicistin e njohur Stéphane Courtois, autorin e librit të famshëm “Libri i zi i komunizmit”, përbën pjesën...

Elena Ferrante, zemërimi i madh!

Një gazetar shkatërron një nga fantazitë më të mëdha të letërsisë bashkëkohore Pse ekspozimi i emrit të vërtetë të Elena Ferrantes ka shkaktuar zemërim të...

Për të kuptuar Turqinë, rilexoni Hikmetin: kundërshtari i regjimit mishëron ende...

Kundërshtar i regjimit, autori i “Poezive të dashurisë” mishëron ende shpirtin e Stambollit Grushti i shtetit i vitit 1960 ka humbur tashmë nga kujtesa. Për...

Kapardisja shqiptare

Shkruan: Ismail Kadare Kapardisja është një cilësi e përgjithshme njerëzore. Atë e gjen kudo në botë, por te ballkanasit veçanërisht. E veçanërisht te shqiptarët. Kronika...

“Jam i lodhur duke parë fytyra femrash të rrethuara nga botox,...

Pasazhe nga Charles Bukowski Padyshim Bukowski është një nga shkrimtarët dhe poetët më “autobiografikë” në historinë e letërsisë. Si romanet apo tregimet, ashtu dhe poezitë...

Rugova, si i theu klishetë për dasinë mes letrarit e politikanit

Nga Alma Mile I konsideruar si një “hero jo i dhunshëm”, ai do të “shembte” mitin e heroit ballkanik me shpatën zhyer në gjak. Në...

Dy ballo për një muzg…/ -nga Anissa Markarian-

Ballëzhubrosur qënka deti im, këtë muzg prilli. Sytë përzhitur nga arturinat e diellit, lëvoren plasaritur nga kripa e tharë e djersës. Po buzët? Paskan...

Zbulohen letra që i çonte e dashura Migjenit: Do vras veten,...

Askush nuk di të thotë se si do të mund të transformohej Migjeni, nëse do të kishte jetuar gjatë dhe të përjetonte realizmin socialist. Ai...

E pabesueshme: Studime gjermane: Gjuha shqipe 15 shekuj më e vjetër...

Rastësisht duke studiuar gjuhen gjermane gjeta këtë tabelë, ku thuhet se: gjuha shqipe ka ekzistuar 2000 vjet para Krishtit, ndërsa gjermanishtja vetëm 500 vite...

Kadare, si vlerë dhe kolonë e shoqërisë shqiptare

Nga Mentor Kikia Në vitin 1988, në konvikt, në qytetin “Studenti”, ishim 8 persona në një dhomë. Nga një kanat dollapi na takonte secilit, për të...

Fshehja e Faktit/ -nga Mario Vargas Llosa-

Diku Heminguej tregon se në fillimet e veta letrare, kur ishte duke shkruar një histori, aty për aty, i kishte lindur ideja ta linte...

Karl Gustav Jungu: “Përkthyesi” i njerëzimit

Jung përfaqëson një trashëgimi unike kulturore për njerëzimin, për shkak të thellësisë së psikologjisë së tij, ndihmën e dhënë në shpjegimin më të mirë...

Gazetari britanik i “The Guardian”, Jonathan Steele kritikon Fevziun për “Enver...

Jehona e librit të Blendi Fevziut për Enver Hoxhën, i përkthyer tashmë në anglisht, vazhdon fuqishëm në median britanike. Këtë herë është gazetari britanik i...

De Rada mbi Shekspirin dhe Servantesin

Nga MOIKOM ZEQO / Në 23 prill 1616, 400 vjet më parë, vdiqën në një ditë Shekspiri dheServantesi. Shekspiri vdiq 52 vjeç dhe mbyll (për...

Xhelozia/ -nga Istriva Gava-

E hasim , shpesh në forma të ndryshme në lloje të ndryshme. Nga 7 mëkatet më të rënda të njerëzimit, xhelozia është një ndjenjë...

Ndahet nga jeta historiani dhe albanologu i njohur Zef Mirdita

Mirdita do të mbahet mend si një shkencëtar i rrallë, historian i devotshëm dhe njeri i madh i letrave shqipe. Vepra e fundit e Mirditës,...

Matilda/ -nga Monika Spahivogli-

Ne katundin Bllok kalon Matilda, nje "vajze" nga Burreli qe kerkon pune. Ka nje femije ne xhepin "kangur" qe eshte djali i dyte i...

Humbja e ndjenjës së turpit

Sot, mania për t’u dukur (dhe dëshira për t’u bërë i njohur me çdo çmim, edhe me çmimin e asaj që dikur quhej damka...

MOTI SOT

Tirana
clear sky
35 ° C
35 °
35 °
26%
4.6kmh
0%
Sun
31 °
Mon
26 °
Tue
22 °
Wed
24 °
Thu
27 °

KEMBIMI VALUTOR