10 C
Tirana, Albania

V si e Verteta, apo V si Vettingu!!

Lindja.. aty ku ende nuk kishte perenduar e shkuara ..dhe Perendimi ... aty ku kishte lindur e ardhmja .. ! Nga Florian Hysi Furia e trokut...

Skaner në Athinë

Shënime udhëtimi nga Ismail Kadare ( teksti i vitit 1984, Kadare vizitohet në Greqi) …Doktorët që do të më shikojnë vijnë për të më takuar....

Bodler, poeti i “mallkuar”/ -nga Luan Rama-

Në përkujtim të përvjetorit të vdekjes së tij. Sa herë flasim për poezinë franceze kujtojmë gjithnjë Sharl Bodler (Charles Baudelaire), autorin e vëllimit aq të...

S’është e lehtë të jesh burrë sot/ -nga Amarildo Pregapuça-

Gjeja më e vështirë sot është të jesh një burrë dhe aq me keq të jesh një prind..! Mos u cudisni femra..C'ka unë po them...

“Disa këshilla një djalit në Misir, qi dëshëron të botojë një gazetë shqipe”

Faik Konica, një prej mendjeve më brilante të historisë së Shqipërisë, “këshillon” nëpërmjet këtij artikulli të vitit 1901, plot mprehtësi dhe ironi therëse, një...

Maria e Lasgushit: Persekucioni komunist ndaj babait vazhdon; vlerësimi më i madh nga Noli...

Nga Bardha Nergjoni Maria ka trashëguar shumë nga babai dhe nuk bëhet fjalë për prona e para, por për arkivën e një poeti të madh...

Për të kuptuar Turqinë, rilexoni Hikmetin: kundërshtari i regjimit mishëron ende shpirtin e Stambollit

Kundërshtar i regjimit, autori i “Poezive të dashurisë” mishëron ende shpirtin e Stambollit Grushti i shtetit i vitit 1960 ka humbur tashmë nga kujtesa. Për...

Kapardisja shqiptare

Shkruan: Ismail Kadare Kapardisja është një cilësi e përgjithshme njerëzore. Atë e gjen kudo në botë, por te ballkanasit veçanërisht. E veçanërisht te shqiptarët. Kronika...

“Jam i lodhur duke parë fytyra femrash të rrethuara nga botox, dëshiroj të shikoj...

Pasazhe nga Charles Bukowski Padyshim Bukowski është një nga shkrimtarët dhe poetët më “autobiografikë” në historinë e letërsisë. Si romanet apo tregimet, ashtu dhe poezitë...

Rugova, si i theu klishetë për dasinë mes letrarit e politikanit

Nga Alma Mile I konsideruar si një “hero jo i dhunshëm”, ai do të “shembte” mitin e heroit ballkanik me shpatën zhyer në gjak. Në...

Dy ballo për një muzg…/ -nga Anissa Markarian-

Ballëzhubrosur qënka deti im, këtë muzg prilli. Sytë përzhitur nga arturinat e diellit, lëvoren plasaritur nga kripa e tharë e djersës. Po buzët? Paskan...

Zbulohen letra që i çonte e dashura Migjenit: Do vras veten, jam e dëshpëruar

Askush nuk di të thotë se si do të mund të transformohej Migjeni, nëse do të kishte jetuar gjatë dhe të përjetonte realizmin socialist. Ai...

E pabesueshme: Studime gjermane: Gjuha shqipe 15 shekuj më e vjetër se gjermanishtja

Rastësisht duke studiuar gjuhen gjermane gjeta këtë tabelë, ku thuhet se: gjuha shqipe ka ekzistuar 2000 vjet para Krishtit, ndërsa gjermanishtja vetëm 500 vite...

Kadare, si vlerë dhe kolonë e shoqërisë shqiptare

Nga Mentor Kikia Në vitin 1988, në konvikt, në qytetin “Studenti”, ishim 8 persona në një dhomë. Nga një kanat dollapi na takonte secilit, për të...

Fshehja e Faktit/ -nga Mario Vargas Llosa-

Diku Heminguej tregon se në fillimet e veta letrare, kur ishte duke shkruar një histori, aty për aty, i kishte lindur ideja ta linte...

Karl Gustav Jungu: “Përkthyesi” i njerëzimit

Jung përfaqëson një trashëgimi unike kulturore për njerëzimin, për shkak të thellësisë së psikologjisë së tij, ndihmën e dhënë në shpjegimin më të mirë...

Gazetari britanik i “The Guardian”, Jonathan Steele kritikon Fevziun për “Enver Hoxhën”

Jehona e librit të Blendi Fevziut për Enver Hoxhën, i përkthyer tashmë në anglisht, vazhdon fuqishëm në median britanike. Këtë herë është gazetari britanik i...

Sekretet e Servantesit

Në Spanjë, në mes të kufirit te Moron dhe Seviljes, u gjetën katër dokumente që hedhin dritë të re mbi biografinë misterioze të “babait”...

De Rada mbi Shekspirin dhe Servantesin

Nga MOIKOM ZEQO / Në 23 prill 1616, 400 vjet më parë, vdiqën në një ditë Shekspiri dheServantesi. Shekspiri vdiq 52 vjeç dhe mbyll (për...

MOTI SOT

Tirana
broken clouds
9 ° C
9 °
9 °
45%
3.6kmh
75%
Tue
5 °
Wed
6 °
Thu
6 °
Fri
7 °
Sat
5 °

KEMBIMI VALUTOR