33 C
Tirana, Albania
Friday, June 23, 2017
Receta e Ditës

Receta e Ditës

Receta plot shije dhe pasion

Sallatat që duhet t’i provoni këtë verë

Sallatat që duhet t’i provoni këtë verë

Të luftosh nxehtësinë duke nisur nga ushqimi është e mundur. Këto janë sallatat më të shijshme dhe me plot ngjyra të verës. Janë mjaft të lehta...
Reçel nga lëvoret e shalqirit

Reçel nga lëvoret e shalqirit

Perberesit: levore shalqiri 1 kg sheqer 1 limon 1 sheqer vanilje Lexo edhe: Kek i shpejtë me banane dhe mjaltë Biskota me mjaltë dhe limon ...
Vodka me Qershi

Vodka me Qershi

Përbërësit 400 gr qershi 200 gr sheqer kaf 70 cl vodka Lexo edhe: Kek i shpejtë me banane dhe mjaltë Biskota me mjaltë dhe limon ...
Akullore me fruta për ditët e nxehta

Akullore me fruta për ditët e nxehta

Përbërësit: 1/2 liter kos 1/2 liter puding (aromë vanilje) të gatshme 1 filxhan me fruta të freskëta të grira sipas dëshirës (pjeshkë, kajsi, vishnje etj.) dhe kanellë Lexo edhe: Kek i...
Akullore me banane për pasditen

Akullore me banane për pasditen

Për ata që pëlqejnë bananet kjo është një recetë mjaft e gjetur, sidomos për stinën e pranverës dhe verës. Përbërësit: -6 banane -shurup (për dekorim) Lexo edhe: Kek...
Tartë me pjeshkë dhe fruta pylli

Tartë me pjeshkë dhe fruta pylli

Përbërësit: 5 pjeshkë (mesatare) 200 gr fruta pylli 250 gr miell 125 gr sheqer pluhur 150 gr gjalpë (i ftohtë) 1 vezë 4 lugë gjelle sheqer 1 lugë çaji gjalpë pak kripë pak kanellë 4...
Lëkurë portokalli me çokollatë

Lëkurë portokalli me çokollatë

Përgatitja: Për lëkurat e portokallit duhen – 130 gr lëkurë portokalli e sheqerosur Për glazurën duhen 70 gr çokollatë fondente Lexo edhe: Kek i shpejtë me banane...
Si të bëni sallatën perfekte me patate

Si të bëni sallatën perfekte me patate

Përbërësit: 8 patate 200 gram proshutë 450 gram djathë ½ qepë 1 gotë majonezë ¼ gotë ullinj Kripë Piper Lexo edhe: Kek i shpejtë me banane dhe mjaltë Biskota me mjaltë dhe limon Koktej me...
Recetë një-minutëshe Picë në tigan

Recetë një-minutëshe: Picë në tigan

Përbërësit: – Nëntë lugë gjelle miell – Katër lugë gjelle kefir – Dy vezë – Sodë buke – Gjysmë lugë gjelle uthull – Djathë – Çfarëdo që dëshironi në pjesën e...
Akullore me kafe

Akullore me kafe

Përbërësit: 300 ml pana 175 gr qumësht i kondensuar 2 lugë gjelle konjak (ose Whiskey) 1 filxhan kafe ekspres (ose nje bustinë me kafe pluhur) Lexo edhe: Kek i shpejtë...
Kifle me qershi dhe fruta të thata për mëngjes

Kifle me qershi dhe fruta të thata për mëngjes

Përbërësit: 1 e 2/3 kupë miell 1/3 kupë pluhur arrë kokosi (i pasheqerosur) 1 lugë çaji pluhur pjekës 1 lugë çaji sodë 1/2 lugë çaji kripë (e imët) 2 kokrra...
Koktej me fruta për të humbur disa kilogramë

Koktej me fruta për të humbur disa kilogramë

Kokteji me kivi, mollë dhe limon është një pije e shkëlqyer me vitaminë C dhe me efekte të mira për dobësim. Shumë shpejt do të...
Supë speciale me speca të pjekur

Supë speciale me speca të pjekur

Përbërësit: 2 speca të kuq 175 gram qepë 90 ml verë e kuqe 175 ml qumësht 4 lugë gjelle salcë soje 2 lugë gjelle lëng limoni 225 gram djathë 2 lugë gjelle...
Byrek i ëmbël me krem pastiçerie

Byrek i ëmbël me krem pastiçerie

Përbërësit: 5 petë shtëpie një filxhan me vaj dhe gjalpë pak sheqer pluhur pak kanellë Përbërësit për kremin 1,5 litër qumësht 8 lugë gjellë me...
Ëmbëlsirë e ftohtë me kos dhe luleshtrydhe

Ëmbëlsirë e ftohtë me kos dhe luleshtrydhe

Përbërësit: 450 gram luleshtrydhe  të freskëta ½ limon 400 gram  kos 150 gram sheqer Lexo edhe: Kek i shpejtë me banane dhe mjaltë Biskota me mjaltë dhe limon Kek me ananas...
Receta për krem kafe të akullt

Receta për krem kafe të akullt

Përbërësit: - 30 ml kafe të ftohtë të fortë apo 1 espresso të ftohtë - 200 ml qumësht - 3 kupa akullore na vanilja - 2 katrorka akull -...
Pastë e ngrirë me kajsi dhe fruta të thata

Pastë e ngrirë me kajsi dhe fruta të thata

PËRBËRËSIT PËR 4-6 PERSONA: 500 g kajsi të pastruara e të grira në copa 50g sheqer kafe , lëngu i gjysmë limoni 5 të verdha...
Fileto viçi me qumësht

Fileto viçi me qumësht

Përbërësit: 300 g mish vici rozmarinë 1 thelbinj hudhër trumzë Piper gjysmë gote vere të bardhë të athër 1 gotë e gjysmë qumësht kripë 2 lugë vaj Lexo edhe: Kek i shpejtë me banane...
Kek i shpejtë me banane dhe mjaltë

Kek i shpejtë me banane dhe mjaltë

Përbërësit: 1 banane 4 vezë 20 gram sheqer 3 lugë vaj 3 lugë qumësht 80 gram miell 1/2 lugë pluhur për pjekje 20 gram sheqer Lexo: Biskota me mjaltë dhe limon Kek me ananas...
Komposto qershie me limon

Komposto qershie me limon

Përbërësit për dy vazo të vogla: 1 kg qershi 100 gr sheqer i bardhë 40 gr sheqer kaf 500 ml ujë 1 bustinë vanilje lëkura e grirë e një limoni 50 g...

MOTI SOT

Tirana
clear sky
33 ° C
33 °
33 °
36%
4.1kmh
0%
Sat
30 °
Sun
31 °
Mon
30 °
Tue
32 °
Wed
32 °

KEMBIMI VALUTOR